Często trudno jest zdobyć pracę, nawet posiadając referencje, ponieważ wiele osób popełnia błędy w CV niani. Dla rodziców oraz właścicieli żłobków ważną rolę odgrywają poszczególne kompetencje, które często są pomijane w dokumentach aplikacyjnych. Nie wiesz, co napisać o sobie jako niani? Podpowiemy Ci, jak możesz przedstawić się z najlepszej strony

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

Czym zajmuje się niania?

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i idealnych warunków do rozwoju to najważniejsze zadanie rodziców. Niekiedy jednak zdarza się, że muszą przekazać maluchy pod opiekę innym osobom, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i budzą zaufanie. Niania powinna posiadać umiejętności opiekunki dziecięcej, by wykonywała obowiązki w cierpliwy i empatyczny sposób. Do głównych zadań niani należy przede wszystkim sprawowanie opieki nad maluchami, karmienie, przewijanie i dbanie o ich higienę. Dobrze, jeśli potrafi też aktywnie organizować czas w formie spacerów, zabawy i nauki. Niania nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego, szkoleń ani doświadczenia.

Czym zajmuje się opiekunka w żłobku?

Opiekunka w żłobku dba o rozwój maluchów, wspiera w nauce samodzielności, prowadzi zajęcia edukacyjne i ogólnorozwojowe. Dodatkowo przekazuje rodzicom informacje o zachowaniu i postępach dziecka, a także współpracuje z psychologiem i logopedą, by od razu wykrywać nieprawidłowości. Zajmuje się również dbaniem o pomieszczenia, dekorowaniem sali i utrzymaniem porządku. Opiekunka w żłobku musi ukończyć studia lub odpowiednie szkolenie. Dobrze opisana rubryka z wykształceniem koniecznie powinna znaleźć się w CV opiekunki w żłobku.

CV niania

Posiadasz umiejętności opiekunki dziecięcej? W tych miejscach możesz pracować

Jeżeli lubisz pracę z dziećmi, ale nie masz doświadczenia lub odpowiedniego wykształcenia, możesz starać się o zatrudnienie:

  • w prywatnych domach, 
  • salach zabaw dla dzieci. 

Możesz być również animatorem zabaw dla dzieci i uczestniczyć w organizowaniu czasu maluchom podczas uroczystości rodzinnych i dużych spotkań. Ta praca polega na zajmowaniu się pociechami na weselach, osiemnastkach i jubileuszach. Dodatkowo będziesz bezpośrednio pomagać przy organizacji urodzin, obchodów Dnia Dziecka itp.

Chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Przyda Ci się list motywacyjny opiekunki dziecięcej bez doświadczenia, w którym pokażesz, że opieka nad dziećmi to Twoje prawdziwe powołanie, znasz się na etapach rozwoju malucha i wiesz, jak dobrze zorganizować mu czas. 

Kiedy posiadasz odpowiednie wykształcenie, możesz pracować:

  • w żłobkach, 
  • przedszkolach, 
  • klubach dziecięcych, 
  • szpitalach,
  • innych miejscach, gdzie potrzebna jest opieka nad dziećmi. 

Nawet jeżeli możesz pochwalić się ukończonymi studiami czy szeregiem kwalifikacji, będziesz potrzebować CV niani i listu motywacyjnego niani

CV niania – sprawdź, jak stworzyć profesjonalny dokument! 

Chcesz zobaczyć, jak wygląda przykładowe CV opiekunki dziecięcej? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak je napisać!

CV opiekunka do dziecka – 5 praktycznych porad 

  1. Napisz podsumowanie zawodowe, czyli kilka zdań, w których przedstawisz swoje wykształcenie, umiejętności i doświadczenie. Pamiętaj, że ten wstęp ma za zadanie przedstawić Cię jako osobę godną zaufania i profesjonalną. Postaraj się, by był chwytliwy. 
  2. Opisuj swoje umiejętności i wykonywane zadania tak, by zachęcić rodzica czy pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę. Unikaj prostych stwierdzeń, które znajdują się w każdym CV dla niani. Zamiast pisać “Opieka nad dziećmi” możesz napisać “Opieka nad dwójką dzieci w wieku 4 i 5 lat, organizowanie zabaw edukacyjnych, dbanie o przestrzeganie odpowiedniej diety dla dziecka z celiakią”.
  3. Dopasuj treść swojego CV dla opiekunki do dzieci do ogłoszenia o pracę. Zastanów się, na czym zależy rodzicowi czy pracodawcy i wpisz swoje umiejętności lub elementy doświadczenia, które się z tym pokrywają. 
  4. Zadbaj o odpowiednie sformatowanie swoich dokumentów i jednolitą czcionkę. Ważne, aby zapisać je w formacie PDF. Używaj punktorów i pogrubień, aby Twoje CV opiekunki do dzieci było czytelne i nowoczesne. 
  5. Skup się na umiejętnościach miękkich, takich jak: cierpliwość, empatia, odpowiedzialność, kreatywność w planowaniu zabaw. Pokażesz tym samym, że nie tylko masz doświadczenie czy kwalifikacje, ale również w naturalny sposób doskonale odnajdujesz się w opiece nad maluchami. 

CV niania – jak wyróżnić się spośród wszystkich kandydatek? Mamy na to sposób!

Nieodłącznym elementem nowoczesnego CV niani jest podsumowanie zawodowe. To streszczenie Twoich kluczowych osiągnięć i doświadczeń, które mają za zadanie błyskawicznie przedstawić Twoją kandydaturę pracodawcy. 

Wiele osób pomija podsumowanie, a to duży błąd, który może skutkować tym, że rekruterzy nie zwrócą uwagi na główne umiejętności kandydata. Określ swój cel zawodowy i wyróżnij się już na wstępie twojego CV niani!

Jak skutecznie opisać profil zawodowy w CV niani?

Podsumowanie zawodowe, nazywane inaczej celem lub profilem zawodowym, to ważna pozycja w CV niani. Zamieszczenie najistotniejszych informacji w trzech-czterech zdaniach może być kłopotliwe. Podpowiemy Ci, jak to zrobić. 

Porównaj, jak wygląda źle i dobrze napisane podsumowanie. 

CV niani/ CV do żłobka wzór podsumowania zawodowego, zły przykład:
“Niania z sześcioletnim doświadczeniem. Posiadam wykształcenie pedagogiczne. Uczę też dzieci języka angielskiego i hiszpańskiego”.

CV niani/ CV do żłobka wzór podsumowania zawodowego, poprawny przykład:
Praca jako niania to moja pasja. Zawsze lubiłam kontakt z dziećmi, dlatego wybrałam studia pedagogiczne. Posiadam 6-letnie doświadczenie, również w opiece nad dziećmi z nadpobudliwością. Uczę maluchy podstaw języka angielskiego i hiszpańskiego. Doskonale radzę sobie także z przestrzeganiem specjalistycznych diet”.

Jeżeli chcesz otrzymać pracę w placówce, na przykład w żłobku, możesz dołączyć również opis celu zawodowego. 
“W żłobku Nasze Małe Smerfy chciałabym zdobyć większe doświadczenie w zakresie organizacji zabaw edukacyjnych”.

Co możesz zawrzeć w podsumowaniu zawodowym CV niani?

  1. Jakie masz wykształcenie? Czy ukończyłaś dodatkowe szkolenia dotyczące pracy z dziećmi?
  2. Jakie masz doświadczenie w opiece nad maluchami?
  3. Jakie są Twoje umiejętności i osiągnięcia?
  4. Jaki jest Twój cel zawodowy, w którym kierunku chcesz się rozwijać w danej placówce?

Te aspekty będą szczególnie cenne, dlatego warto podkreślić je w CV niani:

  • praca z dziećmi z zaburzeniami;
  • przestrzeganie specjalnych diet i dbanie o zdrowie;
  • doświadczenie w prestiżowych placówkach;
  • połączenie opieki z edukacją i rozwojem.
Referencje niania

CV niani – jak dobrze opisać doświadczenie zawodowe?

Sekcja z doświadczeniem w CV niani jest szczególnie ważna. Pokazuje ona pracodawcy, że wiesz, jak zapewnić maluchom bezpieczeństwo i pokonywałaś już w przeszłości pierwsze trudności związane z opieką. Nie martw się jednak jeżeli dopiero chcesz zacząć. Pokażesz swoje zaangażowanie, pisząc list motywacyjny opiekunki dziecięcej bez doświadczenia

CV opiekunki/ CV do żłobka wzór doświadczenia zły przykład:
2017 – 2022 Żłobek Nasze Małe smerfy
Opieka nad dziećmi, przygotowywanie zabaw, dbanie o porządek w żłobku

Poprawny przykład: 
01.2017 – 09.2022 Żłobek Nasze Małe Smerfy 
Główne obowiązki:

  • Zapewniałam stałą opiekę nad 10 dzieci we współpracy z drugą opiekunką
  • Odpowiadałam za kontakt z rodzicami i logopedą
  • Organizowałam zabawy edukacyjne, w szczególności z nauką przy muzyce

Główne osiągnięcia:

  • 100 % zadowolenia w ankiecie wypełnianej przez rodziców w 2021 roku
  • Skuteczna pomoc w rozszerzaniu diety dzieci o warzywa

Wpisanie miesięcy jest dobrą praktyką, szczególnie jeżeli okres zatrudnienia nie był długi. Unikniesz sytuacji, w której rekruter pomyśli, że pracowałaś krócej niż w rzeczywistości. 
Zawsze opłaca się dodatkowo podkreślić swoje osiągnięcia. Nawet rzeczy z pozoru standardowe, jak pomoc w nauce czy zmiana nawyków żywieniowych, możesz uznać za sukcesy.

Odkryj więcej ciekawych treści:
Jak napisać CV? Praktyczne wskazówki
CV recepcjonistka – jak napisać je skutecznie?
CV programisty, CV informatyka i CV IT – wszystko, co musisz wiedzieć
CV logistyk – kandyduj do pracy marzeń
CV kosmetyczki – niezbędne do sukcesu w branży beauty

Jakie są najważniejsze umiejętności miękkie w CV niani? 

Kompetencje miękkie możesz wpleść w podsumowanie zawodowe, jednak zawsze musisz umieścić je w osobnej rubryce z umiejętnościami, obok kompetencji twardych (jak znajomość języków obcych czy prawo jazdy kat. B). Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które mogą posłużyć jako inspiracja.

List motywacyjny niania
  • Cierpliwość i spokojne usposobienie;
  • empatia i troskliwość;
  • kreatywność;
  • odpowiedzialność;
  • komunikatywność;
  • elastyczność/ gotowość do pracy w niestandardowych godzinach;
  • zorganizowanie;
  • umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami;
  • gotowość do nauki;
  • umiejętność pracy w zespole (do pracy w żłobku i innej placówce z grupą opiekunów);
  • pozytywne nastawienie/ optymizm;
  • dyskrecja i szacunek dla prywatności rodziny (do pracy w domu prywatnym).

Które umiejętności wpisać w CV niani?

Po dokładnym zapoznaniu się z ogłoszeniem o pracę dopasuj treść swojego CV opiekunki dziecięcej do wymagań zawartych w ofercie. Kiedy podkreślone jest, że poszukiwana jest osoba zmotywowana i pozytywna, możesz wpisać, że masz “pozytywne nastawienie” i pokazać dużą motywację do pracy już w podsumowaniu zawodowym. 
Często wymagana jest ważna książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych, jeżeli ją posiadasz, zawrzyj tę informację w swoim CV niani

CV opiekunki w żłobku – jakie trzeba mieć wykształcenie?

Opieka nad dziećmi wielu osobom przychodzi naturalnie. Organizowanie zabaw i nauki maluchów, a także dbanie o ich prawidłowy rozwój to jednak bardzo szerokie zagadnienie, do którego można się odpowiednio przygotować na studiach czy kursach. 

Jakie kwalifikacje będą przydatne do CV opiekunki w żłobku?

  • Pielęgniarki; 
  • położnej;
  • opiekunki dziecięcej;
  • nauczyciela wychowania przedszkolnego;
  • nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej;
  • pedagoga społeczno-wychowawczego;
  • pedagoga opiekuńczo-wychowawczego;
  • pedagoga wczesnej edukacji;
  • terapeuty pedagogicznego.

Które studia lub studia podyplomowe mogą znaleźć się w CV opiekunki w żłobku?

  • Wczesne wspomaganie rozwoju;
  • wspomaganie rozwoju dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w żłobkach i przedszkolach;
  • edukacja prorozwojowa;
  • pedagogika małego dziecka;
  • psychologia dziecięca; 
  • psychologia wspierania rozwoju i kształcenia;
  • psychologia wychowawcza.

Szczegółowe informacje o tym, co musisz zrobić, by zostać opiekunką w żłobku, znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak opisać wykształcenie w CV niani?

Żeby zostać nianią, nie potrzebujesz kierunkowego wykształcenia ani certyfikatów. Możesz jednak wpisać ostatnią szkołę lub uczelnię. Dodaj też ukończone kursy. Pracodawca lub rodzic doceni szczególnie studia z zakresu pedagogiki lub psychologii. Dowiedz się, co możesz wpisać do CV, kiedy chcesz pracować w prywatnym domu lub jako animator dla dzieci.

Jakie kursy warto wpisać w CV niani?

  • Kurs profesjonalnej niani;
  • kurs animatora zabaw dla dzieci;
  • kurs pierwszej pomocy;
  • kurs domowej opieki nad dzieckiem.

Jeżeli ukończyłaś szkołę policealną na kierunku “opiekunka dziecięca”, zawrzyj to w swoim CV niani

Referencje niani

Czy warto wpisywać zainteresowania w CV niani?

To, czy opłaca się wpisywać zainteresowania w CV niani, zależy od tego, czy są one dobrze przemyślane. Wiele kandydatek podaje bardzo popularne i banalne pozycje, takie jak muzyka, filmy i podróże. Chociaż sekcja z hobby nie jest obowiązkowa, możesz z powodzeniem wykorzystać ją, by zaciekawić rodziców lub pracodawców. Jak to zrobić?

  • Wymień tylko te hobby, którymi naprawdę się zajmujesz. Czasami na rozmowach kwalifikacyjnych pojawia się pytanie o zainteresowania. Najlepiej zatem zaplanować, co odpowie się w takiej sytuacji. 
  • Postaraj się nie podawać zainteresowań, które mogą wydawać się nieodpowiednie, ponieważ CV niani powinno budzić zaufanie. Unikaj pozycji takich jak gry losowe, oglądanie telewizji, media społecznościowe i aktywności związane z działalnością polityczną.
  • Przedstaw się jako osoba aktywna i ciekawa świata. Pozytywne nastawienie i kreatywność to cenne cechy w CV niani

CV niania przykłady hobby:

  • Szydełkowanie stroików i dekoracji;
  • malowanie i rysowanie;
  • gry planszowe;
  • śpiewanie i gra na instrumencie;
  • fotografia.

Referencje niania – dlaczego są potrzebne?

Powierzenie innej osobie opieki nad małym dzieckiem to trudne zadanie dla rodziców. Często chcą dobrze sprawdzić kandydatki, żeby wybrać najbardziej kompetentną i godną zaufania osobę. Referencje niani pomogą Ci wywrzeć pozytywne wrażenie i udowodnić, że jesteś opiekunką, na której można polegać. 

Przykład referencji niani

“Katarzyna Nowakowska, tel.: 123-456-789
Z wielką radością piszę referencje dla Pani Anny Kowalskiej, która przez ostatnie dwa lata była nianią moich dzieci, Mai (5 lat) i Tomka (3 lata). Pani Anna wykazała się wyjątkowym profesjonalizmem, ciepłem i cierpliwością, tworząc bezpieczne środowisko dla moich dzieci. Zawsze była punktualna, odpowiedzialna i elastyczna, dostosowując się do naszego zmieniającego się harmonogramu”.

Jak zdobyć referencje niani?

Na pewno przykładasz się do swojej pracy. Jeżeli wykonujesz swoje zadania sumiennie, dochowując należytej staranności, nie bój się prosić o referencje. Są one szczególnie ważne w zawodach związanych z opieką nad dziećmi. Referencje niani możesz zdobyć, prosząc o nie rodziców lub pracodawców. 
Jeżeli rodzice nie wiedzą, jak stworzyć referencje niani, możesz pokazać im przykłady. Odpowiednio uargumentuj, jakie kwestie powinny się w nich znaleźć i dlaczego ich potrzebujesz. 

CV dla niani

Gdzie umieścić referencje niani?

Dobrym miejscem na zbieranie referencji niani jest nie tylko CV niani, ale również serwisy internetowe dla opiekunek. Trafnym pomysłem może być również założenie profilu na LinkedIn.  

Referencje niani umieść w swoim CV, wraz z kontaktem do rodzica lub pracodawcy, by rekruter mógł je zweryfikować. Idealnym miejscem będzie odrębna sekcja nad hobby czy nawet nad umiejętnościami. Musisz zdecydować, co jest ważniejsze i powinno znaleźć się wyżej. 

Jeżeli posiadasz bardzo dużo referencji, dodaj do CV niani jedynie ich skróty i numery telefonów, możesz także wysłać je jako dodatkowy załącznik. 

List motywacyjny niani / list motywacyjny opiekunki dziecięcej bez doświadczenia – 5 praktycznych porad, jak skutecznie go napisać

  1. Stosuj zwroty grzecznościowe i poprawny język. List motywacyjny niani powinien mieć formę oficjalną.
  2. Cały list motywacyjny niani powinien zmieścić się na jednej stronie.
  3. Opisz swoje doświadczenie i umiejętności w sposób, który zachęci osobę czytającą do zaproszenia Cię na rozmowę. Przedstaw się jako profesjonalistka pełna pasji. 
  4. Pisz o sobie używając pierwszej osoby liczby pojedynczej, w końcu to list, skierowany od nadawcy do adresata, którego w nim wymieniasz. Zamiast formy “Doświadczona opiekunka dbająca o rozwój psychofizyczny dzieci” użyj sformułowania “Jestem doświadczoną opiekunką, dbam o rozwój psychofizyczny dzieci”.
  5. W liście motywacyjnym niani koniecznie umieść Twoje kompetencje, które pokrywają się z wymaganiami pracodawcy. Będzie wówczas wiedział, że jesteś odpowiednią kandydatką na to stanowisko. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

CV niania i opiekunka w żłobku – porady w pigułce

  • Napisz celne podsumowanie zawodowe. Taki element wyróżni Twoje CV niani.
  • Umieść tylko doświadczenie i umiejętności związane z pracą opiekunki, możesz pominąć nieistotne kwestie. 
  • Zadbaj o odpowiednią formę dokumentu. Powinien zawierać wyróżnione sekcje, wypunktowania i spójną czcionkę. Najlepiej zapisać CV niani w formacie PDF, żeby wyglądało identycznie podczas otwierania pliku na innych urządzeniach. 
  • Postaraj się pokazać, że jesteś dobrą kandydatką na to stanowisko oraz opisz swoje najważniejsze kompetencje i osiągnięcia.