W dzisiejszych czasach, gdy rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, kluczowe jest stworzenie profesjonalnych i przyciągających uwagę dokumentów aplikacyjnych. Zarówno dla doświadczonych pracowników jak i tych na początku swojej kariery, istotne jest, aby CV elektryka doskonale wyróżniało ich umiejętności i doświadczenie. W tym artykule omówimy, jak skonstruować CV dla elektryka, które pomoże Ci zdobyć lepszą pracę.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

Wskazówki dotyczące pisania CV elektryka

Wielu specjalistów może uznać, że lata doświadczenia, połączone z profesjonalizmem i umiejętnościami, mówią same za siebie. Choć prawdopodobnie jest to słuszne założenie, CV elektryka powinno przyciągać uwagę już od samego początku, by zostało w całości przeczytane. Jeżeli zastanawiasz się, jak to zrobić, mamy dla Ciebie 4 praktyczne wskazówki

  1. Dopasuj CV elektryka do konkretnej oferty pracy. Zwróć uwagę na to, co jest w niej wyróżnione i jakie są wymagania. Umiejętności, które są istotne dla pracodawcy, muszą być uwzględnione jako pierwsze w Twoich dokumentach. Dobrym pomysłem jest też zapoznanie się z profilem firmy, do której aplikujesz. Pozwoli Ci to na dostosowanie treści życiorysu do rodzaju działalności, filozofii i założeń przedsiębiorstwa. 
  1. Tworząc CV elektryka, możesz skorzystać z gotowych szablonów, postaraj się wybrać profesjonalne wzory, które posiadają wiele opcji personalizacji. Poszukiwanie pracy to wymagające zadanie, warto wywrzeć jak najlepsze wrażenie na rekruterach dzięki odpowiednio wyglądającym dokumentom. 
  1. Pisz zwięźle i konkretnie. Nie zamieszczaj w CV elektryka informacji o doświadczeniu zupełnie niezwiązanym z branżą. Jeżeli kilka lat temu pracowałeś na przykład w sklepie, nie musisz o tym wspominać. Taka pozycja zajmuje cenne miejsce w Twoim Curriculum Vitae, a nie wniesie wartościowego przekazu. Niektórzy uważają, że życiorys to kompletny opis ścieżki zawodowej – to błąd. CV musi być dopasowane do konkretnej dziedziny.
  1. W CV elektryka warto wspomnieć o gotowości do pracy zmianowej czy do relokacji, ponieważ czasami jest to konieczny warunek. Jeżeli korzystasz z Creatora CV bez problemu zaznaczysz tę opcję! 

Podsumowanie zawodowe – prosty sposób na wyróżnienie się z tłumu

Jesteś dobrym specjalistą, ale dotychczasowe procesy rekrutacyjne kończyły się dla Ciebie niepowodzeniem? Chciałbyś znaleźć lepiej płatną pracę, ale nie wiesz, jak aplikować? A może dopiero zaczynasz swoją karierę i planujesz przekonać pracodawców do swojej kandydatury? 

W tym wszystkim może Ci pomóc profesjonalnie napisane CV elektryka, które będzie dla Ciebie szansą na zdobycie dobrego stanowiska!

Jak rozpocząć pisanie życiorysu? Każdy kandydat stara się pokazać z jak najlepszej strony, ale Ty w swoim CV możesz podnieść poprzeczkę wyżej, tworząc podsumowanie zawodowe (inaczej określane celem lub profilem). To kilka zdań umieszczonych na górze strony, które stanowią swego rodzaju wprowadzenie. Zobacz, jak je napisać. 

  1. Przedstaw się, na przykład: “Pracuję jako elektryk w firmie remontowej XYZ” lub “Oferuję Państwu moje 7-letnie doświadczenie jako elektromonter” lub “Jako absolwent elektrotechniki w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie”. Już na wstępie pokaż, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie i udowodnij, że pasujesz do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę.  
  2. Podkreśl doświadczenie i najważniejsze umiejętności. Kluczem jest napisanie tego, czego oczekuje pracodawca, jeżeli oczywiście jest to prawdą. Nie przekłamuj rzeczywistości w CV, na pewno będzie to zweryfikowane i jedynie stracisz czas. Natomiast jeśli faktycznie możesz pochwalić się spełnianiem wymagań zawartych w ofercie pracy, umieść to już na początku dokumentu, w treści podsumowania! Na przykład: “Od trzech lat montuję instalacje elektryczne i podłączam rozdzielnice” lub “Posiadam uprawnienia elektryczne SEP G1, potrafię czytać rysunek techniczny i dobrze odnajduję się w pracy na wysokości. Jestem gotowy do relokacji”. 
  3. Osiągnięcia i sukcesy są potwierdzeniem Twoich umiejętności. Na przykład: “Negocjowałem umowy z dostawcami, redukując koszty materiałów elektrycznych o 15% bez utraty jakości”.
  4. Opisz, co chciałbyś osiągnąć na stanowisku, na które aplikujesz i w którym kierunku chcesz się rozwijać. Twoje cele pokażą, że jesteś ambitną osobą, która stale dąży do samodoskonalenia. Na przykład: “W firmie XYZ chciałbym wykorzystać moje doświadczenie z zakresu prac montażowych” lub “Moim celem jest rozwijanie się w zakresie prac górniczych”.
CV automatyk

Jak opisać doświadczenie w CV technik elektryk / CV automatyk?

Sekcja opisująca doświadczenie jest jedną z najważniejszych w CV, ponieważ do wykonywania zawodu elektryka niezbędna jest wiedza teoretyczna oraz praktyczna. Cały czas trzeba pamiętać o przestrzeganiu procedur BHP i zachowaniu należytej staranności przy wykonywaniu napraw czy montażu. 

Doświadczenie na podobnym stanowisku to jeden z najczęstszych wymogów, które pojawiają się w ofertach pracy. Opisz je dokładnie i wspomnij o wykonywanych obowiązkach. Jeżeli chcesz, zastosuj podział na główne i dodatkowe obowiązki – dzięki temu niczego nie pominiesz, a przy tym zwrócisz uwagę na najbardziej istotne aspekty. 

W CV elektryka warto opisać osiągnięcia. Zastanów się, co świadczy o Twoim sukcesie? Mogą to być pozytywne opinie na portalach internetowych lub w ankietach, a także stuprocentowa skuteczność. Jeśli w poprzedniej pracy udało Ci się usprawnić jakiś proces dzięki Twojemu pomysłowi, jest to sukces wart wspomnienia. 

Kiedy dopiero zaczynasz pracę jako elektryk, napisz o swoim przygotowaniu zawodowym. Mogą być to praktyki, staże czy własne projekty. W tej sytuacji rozwiń też sekcję z wykształceniem i umiejętnościami oraz stwórz list motywacyjny, który pokaże Twoje zaangażowanie. 

CV pracownika technicznego powinno zawierać tylko pozycje związane z branżą. Pomiń kwestie, takie jak na przykład praca dorywcza w gastronomii. 

CV elektryk – przykłady opisu stanowiska

Dokładny opis Twojego doświadczenia jest bardzo ważnym elementem CV. Wymień kilka rzeczy, którymi zajmowałeś się w poprzednim miejscu pracy, na przykład:

  • montaż instalacji elektrycznej w domach i biurowcach; 
  • podłączanie skrzynek rozdzielczych;
  • montaż przewodów i gniazdek;
  • instalacja i wymiana wentylatorów elektrycznych;
  • serwisowanie urządzeń o napięciu do 1 kV;
  • dobór zabezpieczeń w urządzeniach elektrycznych;
  • prowadzenie dokumentacji serwisowej;
  • prowadzenie dokumentacji technicznej;
  • organizacja przeglądów technicznych;
  • sporządzanie sprawozdań z pomiarów; 
  • współpraca z kierownikami projektów;
  • szkolenie nowych pracowników.

CV elektryk – wzór rubryki z doświadczeniem

10.2020-11.2024 Firma XYZ

Główne obowiązki:

  • nadzorowałem cykliczne przeglądy elektryczne
  • przeprowadzałem diagnostykę urządzeń na hali produkcyjnej
  • przeprowadzałem kompleksową konserwację maszyn

Dodatkowe obowiązki:

  • prowadziłem dokumentację technologiczną i instalacyjną 
  • nadzorowałem inspekcje i składałem raporty

Osiągnięcia: 

  • Z powodzeniem zarządzałem projektem modernizacji instalacji elektrycznych w budynku hali produkcyjnej, kończąc pracę 2 tygodnie przed planowanym terminem.
  • Zidentyfikowałem i naprawiłem powtarzający się problem z przepięciami w sieci, co zapobiegło kosztownym awariom sprzętu i przerwom w produkcji.
CV elektryk pdf

Umiejętności w CV elektryka / elektromontera – jakie wymienić?

Najistotniejsze dla pracodawcy jest to, co potrafisz, więc uwzględnij swoje najlepsze umiejętności w CV elektryka. Jeśli masz również inne doświadczenia, które mogą być przydatne w wykonywaniu obowiązków – takie jak praca na wysokościach czy umiejętność czytania schematów elektrycznych – koniecznie o tym wspomnij.

CV elektryka wzór

CV elektryk – przykład umiejętności 

Zobacz przykłady umiejętności, które możesz wpisać do swojego CV elektryka:

umiejętności twarde:

  • znajomość części maszyn;
  • bardzo dobra znajomość technik montażu maszyn;
  • umiejętność czytania rysunku technicznego i projektów;
  • umiejętność czytania schematów elektrycznych;
  • znajomość narzędzi AutoCAD Electrical;
  • znajomość przepisów i norm dotyczących instalacji elektrycznych;
  • prawo jazdy kat. B i własny samochód;
  • skuteczne usuwanie usterek;
  • przestrzeganie przepisów BHP i regulacji wewnętrznych firmy.

Umiejętności miękkie: 

  • gotowość do pracy w systemie zmianowym;
  • gotowość do relokacji;
  • zaangażowanie;
  • skrupulatność i dokładność;
  • sumienność;
  • terminowość;
  • doskonała organizacja pracy; 
  • umiejętności komunikacyjne; 
  • sprawność i wytrzymałość.

CV umiejętności elektryk – dopasuj życiorys do oferty pracy

Sekcja z umiejętnościami powinna być spersonalizowana do potrzeb konkretnej rekrutacji. Wzory CV elektryk powinny posłużyć Ci jedynie za przykład. Pracodawcy przeglądają dziesiątki niemal identycznych życiorysów, dlatego Twój powinien być dopasowany do oferty. 

Zyskasz tym bardzo wiele, ponieważ osoba, która zapoznaje się z dokumentami, od razu będzie miała wrażenie, że doskonale pasujesz na to stanowisko i spełniasz wymagania. 

Możesz pisać o sobie w CV elektryka w pierwszej osobie liczby pojedynczej, na przykład zamiast “naprawa” pisz “naprawiałem”, stworzy to znacznie bardziej spersonalizowaną treść.

Kursy i wykształcenie – co wpisać w CV technika elektryka / elektromontera?

Podaj swoje wykształcenie, w tym ukończone kursy i szkolenia zawodowe. Dla elektryka ważne może być zarówno formalne wykształcenie (np. technik elektryk), jak i kursy specjalistyczne (np. z zakresu instalacji fotowoltaicznych). Jeżeli skończyłeś studia, zastosuj opis zawierający zakres dat (miesiące lub tylko lata), nazwę uczelni lub szkoły, kierunek, uzyskany tytuł i opcjonalnie miasto. 

CV elektryka – wzór sekcji z wykształceniem

10.2016-06.2021 Politechnika Gdańska
Kierunek: Elektrotechnika
Uzyskany tytuł: Inżynier

Jak opisać kwalifikacje i uprawnienia w CV elektryka?

Do wykonywania zawodu elektryka potrzebne są uprawnienia. Dodaj je do swojego CV, a pracodawca będzie wiedział, że posiadasz odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Pamiętaj również o cyklicznym odnawianiu swoich uprawnień. Wpisanie dat jest ważne, ponieważ świadczy o aktualności dokumentów.

  • Posiadam świadectwo kwalifikacyjne grupy E1 (2020), (obsługa, konserwacja, remont, naprawa, montaż i demontaż oraz czynności kontrolno-pomiarowe urządzeń, instalacji i sieci). 
  • Posiadam uprawnienia energetyczne SEP do 1 kV (2021).
  • Posiadam aktualne uprawnienia do konserwacji podestów ruchomych (2021).
CV dla elektryka

Zainteresowania w CV elektryka – jakie wpisać? 

Podawanie hobby w CV nie jest obligatoryjne. Jeżeli dopiero zaczynasz i Twoje CV elektryka jest dość krótkie, uzupełnij je o sekcję z zainteresowaniami. Dodatkowo możesz zastosować ciekawy opis zamiast wymienienia “film, muzyka, książki”. 

W Twojej aplikacji cenne będzie zwrócenie uwagi na takie cechy jak sprawność fizyczna i obowiązkowość. Kiedy posiadasz hobby rozwijające te umiejętności, opisz je. 

Na przykład: “Moim hobby, już od lat nastoletnich, jest koszykówka. Gram w lokalnym klubie koszykarzy i angażuję się w organizowanie meczów”.

O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc CV i list motywacyjny elektryka?

  1. CV na stanowisko elektryka to inny dokument niż list motywacyjny. Curriculum Vitae jest zwięzłe i przedstawia najważniejsze informacje, z kolei list pozwala na bardziej obszerne umotywowanie swojej decyzji o aplikowaniu. Rozwiń informacje z życiorysu i dodaj nowe, nie kopiuj ich. 
  1. Pamiętaj o aktualnej klauzuli RODO, aplikacje niezawierające zgody na przetwarzanie danych osobowych często są od razu odrzucane.
  1. Postaraj się stworzyć list motywacyjny elektryka, który sprawi, że pracodawca będzie chciał Cię zatrudnić. Sprecyzuj, jakie korzyści przyniesie firmie Twoja praca i poprzyj to sytuacjami ze swojego doświadczenia. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

List motywacyjny elektryk, czyli jak zdobyć uwagę pracodawcy

W niektórych ogłoszeniach widnieje informacja, że wymagane jest wysłanie CV i listu motywacyjnego. W takiej sytuacji musisz napisać list motywacyjny i wysłać go razem z CV. List motywacyjny jest bardzo spersonalizowaną formą dokumentu aplikacyjnego. Adresuje się go do konkretnej osoby, a w treści należy bardzo dokładnie umotywować swoją chęć podjęcia pracy właśnie w tym miejscu i na tym stanowisku. Profesjonalnie stworzone dokumenty pomogą Ci w znalezieniu wymarzonej pracy! 

Zajrzyj też do naszych pozostałych artykułów:
CV fotografa – jak możesz zachęcić pracodawcę do sprawdzenia Twojej twórczości?
CV programisty, CV informatyka i CV IT – wszystko, co musisz wiedzieć
CV sprzedawca – Twoja droga do sukcesu zawodowego
CV logistyk – kandyduj do pracy marzeń