Aby zostać policjantem, należy spełnić określone wymagania i przejść przez wieloetapowy proces rekrutacyjny. Będzie Ci potrzebne m.in. odpowiednio wypełnione podanie do policji – podpowiemy Ci, co powinno zawierać. Dowiesz się też, jak napisać CV i list motywacyjny do policji dla kandydatów do służby cywilnej. Czytaj dalej, by odkryć nasze wskazówki i wzory dokumentów!
Przeczytaj, by dowiedzieć się:
- Jakie dokumenty aplikacyjne składać do policji?
- Podanie o przyjęcie do policji
- Jak napisać podanie o przyjęcie do służby w policji?
- Podanie do policji – wzór
- Podanie o przyjęcie do służby – wzór wypełniony
- Kiedy przyda się CV do policji?
- CV do policji – wzór
- List motywacyjny do policji – służba cywilna: Kiedy go wysłać?
- List motywacyjny do policji – wzór

Jakie dokumenty aplikacyjne składać do policji?
W tym artykule dowiesz się, jak napisać CV, list motywacyjny i podanie do policji. Każdy z tych dokumentów pełni inną funkcję – zobacz, czym się różnią:
- Podanie do policji – krótki dokument z prośbą o przyjęcie do służby i informacją o motywacji kandydata. Podanie powinieneś złożyć kiedy ubiegasz się o przyjęcie do służby w policji.
- CV – zawiera kluczowe informacje dotyczące Twojego doświadczenia, umiejętności i wykształcenia, przygotuj je, jeżeli chcesz pracować w służbie cywilnej.
- List motywacyjny – oficjalny list, którego celem jest przekonanie rekruterów, że jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, stanowi uzupełnienie CV. Napisz go, jeżeli aplikujesz do służby cywilnej.

Podanie o przyjęcie do policji
Dzięki pracy w policji zyskasz stałe i pewne warunki zatrudnienia: 13-stą pensję, “mundurówkę” i rozbudowane świadczenia socjalne, a dodatkowo nabędziesz prawa emerytalne po 25 latach służby. Chcesz zostać policjantem? Będziesz musiał przejść przez kilka etapów postępowania kwalifikacyjnego. Pierwszym z nich jest złożenie dokumentów:
- kwestionariusz osobowy;
- podanie o przyjęcie do służby.
Kwestionariusz to gotowy dokument, który znajdziesz w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 marca 2023 r. (Dz. U. poz. 606), powinieneś wypełnić go drukowanymi literami. Z kolei podanie to krótki dokument z prośbą o przyjęcie do służby, który powinieneś zaadresować do Komendanta i podpisać własnoręcznie.
Jak napisać podanie o przyjęcie do służby w policji?
Podanie o przyjęcie do policji zawiera prośbę o przyjęcie do tej formacji ze wskazaniem jednostki, w której chciałbyś pełnić służbę. Złożenie dokumentów to pierwszy krok w procesie rekrutacji do policji.
Podanie do policji powinno zawierać:
- miejscowość i datę;
- dane osobowe i kontaktowe nadawcy;
- imię i nazwisko adresata oraz jego stanowisko;
- tytuł “Podanie” lub “Podanie o przyjęcie do służby w policji”;
- prośbę o przyjęcie do służby w policji wraz z uzasadnieniem (motywacją);
- własnoręczny podpis.

Podanie do policji – motywacja kandydata
Jeśli chcesz zostać policjantem, powinieneś przede wszystkim wykazywać chęć służenia społeczeństwu, ochrony bezpieczeństwa ludzi i utrzymywania porządku publicznego. Twoja motywacja do pracy w policji powinna zostać uwzględniona w podaniu. Warto dobrze ją przemyśleć, ponieważ będzie sprawdzana podczas rozmowy kwalifikacyjnej, której zadaniem jest ocena społecznych postaw kandydatów wobec obywateli, umiejętności komunikacji i autoprezentacji.
Twoje podanie do policji powinno być więc racjonalnie umotywowane. Nie wiesz, jak uzasadnić chęć służby? Możesz odwołać się do swoich predyspozycji, umiejętności, doświadczeń, czy zainteresowań.
Podanie do Komendanta Policji – wzór motywacji kandydata
Chęć niesienia pomocy i służenia społeczeństwu
Przykład: “Zawsze czułem silną potrzebę angażowania się w sprawy społeczne. Wierzę, że służba w policji pozwoli mi realnie wpływać na poprawę bezpieczeństwa w moim regionie”.
Poczucie odpowiedzialności i patriotyzmu
Przykład: “Jestem osobą odpowiedzialną i sumienną, gotową do poświęceń dla dobra wspólnoty. Służba w policji to dla mnie wyraz patriotyzmu i chęci dbania o bezpieczeństwo mojego kraju”.
Predyspozycje fizyczne i psychiczne
Przykład: “Ukończyłem kurs pierwszej pomocy i posiadam certyfikat ratownika. Jestem przekonany, że moje umiejętności będą przydatne w pracy policjanta”.
Umiejętności interpersonalne
Przykład: “Potrafię nawiązywać kontakt z ludźmi, jestem empatyczny i otwarty na potrzeby innych. Umiem pracować w zespole i skutecznie komunikować się w trudnych sytuacjach”.
Wykształcenie i doświadczenie
Przykład: “Ukończyłem studia na kierunku [nazwa kierunku], zdobywając wiedzę z zakresu prawa i bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że moje wykształcenie będzie solidnym fundamentem w pracy policjanta”.
Motywacja do rozwoju
Przykład: “Interesuję się [dziedzina związana z pracą policji], stale poszerzając swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Jestem gotowy do dalszego kształcenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji”.
Pamiętaj, że to tylko przykłady na to, jak możesz umotywować swoje podanie do policji. Dostosuj je do swojej sytuacji i doświadczenia, aby Twój dokument był jak najbardziej spersonalizowany i autentyczny.
Podanie do policji – wzór
Miejscowość, data
Twoje imię i nazwisko
Adres
Numer telefonuDane Komendanta Policji
PODANIE
Zwracam się z prośbą o przyjęcie mnie do służby w Policji w [nazwa Komendy]
Prośbę swoją motywuję tym, iż [Twoja motywacja do podjęcia służby]
Ukończyłem [nazwa szkoły/ uczelni]. Posiadam prawo jazdy kategorii [kategoria] oraz [dodatkowe uprawnienia]
Oświadczam, że nigdy nie byłem karany sądownie oraz że nie było prowadzone wobec mnie postępowanie karne.Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.
Z wyrazami szacunku
Twój podpis
Podanie o przyjęcie do służby – wzór wypełniony
Warszawa, 26.02.2025 r.
Jakub Nowak
ul. Przykładowa 123
00-001 Warszawa
Tel.: 123 456 789Szanowny Pan
Insp. Jan Kowalski
Komendant Stołeczny PolicjiPODANIE
Zwracam się z prośbą o przyjęcie mnie do służby w Policji w Komendzie Stołecznej Policji.
Prośbę swoją motywuję tym, iż posiadam odpowiednie predyspozycje do pełnienia służby, jestem uczciwy, odporny na stres i zawsze wykazuję się wspierającą postawą wobec innych. Chce stać na straży prawa, by dbać o bezpieczeństwo społeczeństwa. Cechuje mnie wysoka kultura osobista, odpowiedzialność i otwartość.Ukończyłem LXXVI Liceum Ogólnokształcące w Warszawie (profil policyjny), w trakcie nauki poznałem charakterystykę służby mundurowej. Posiadam prawo jazdy kat. B.
Oświadczam, że nigdy nie byłem karany sądownie oraz że nie było prowadzone wobec mnie postępowanie karne.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.Z wyrazami szacunku
Jakub Nowak
Kiedy przyda się CV do policji?
Do sprawnego działania policji potrzebni są nie tylko policjanci, ale również pracownicy cywilni, tacy jak inspektorzy, referenci, specjaliści, czy psycholodzy. Interesuje Cię praca biurowa w policji? Zobacz, jak przygotować profesjonalne CV, dzięki któremu wywrzesz pozytywne wrażenie na rekruterach!

Profesjonalne CV – jak napisać życiorys do policji?
Życiorys do policji to krótki dokument zawierający kluczowe informacje o kandydacie, powinien składać się z kluczowych sekcji:
- dane osobowe;
- podsumowanie zawodowe;
- doświadczenie;
- umiejętności;
- wykształcenie;
- zainteresowania (opcjonalnie);
- klauzula RODO.
Ważna jest nie tylko treść CV, ale również jego profesjonalne formatowanie: wybierz przejrzysty i czytelny szablon CV, dzięki któremu gotowy dokument będzie prezentował się estetycznie.
CV do policji – wzór
Jan Matczak
Inspektor
Tel.: 123 456 789
E-mail: [email protected]Podsumowanie zawodowe
Od dwóch lat pracuję jako inspektor do spraw realizacji zadań kancelarii tajnej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, posiadam umiejętności analityczne i doskonale odnajduje się w pracy zespołowej. Moim celem jest wykorzystanie zdobytych kompetencji i wiedzy do dalszego rozwoju w pracy w Policji.Doświadczenie
05.2023-obecnie Komenda Wojewódzka Policji w Opolu
Stanowisko: Inspektor ds. realizacji zadań kancelarii tajnej
Główne obowiązki:
- Udostępnianie materiałów niejawnych osobom uprawnionym.
- Procesowanie dokumentów niejawnych w zakresie wewnętrznej i zewnętrznej procedury ewidencyjnej.
- Opracowywanie i kompletacja dokumentacji niezbędnej do rozliczania osób dysponujących materiałami niejawnymi.
- Informowanie funkcjonariuszy oraz pracowników jednostki o sposobie oznaczania, przechowywania i rozliczania się z pobranych materiałów.
Umiejętności
- znajomość ustawy o ochronie informacji niejawnych i ustawy o Policji
- zdolności analityczne
- znajomość pakietu MS 365
- komunikatywna znajomość języka angielskiego
- doskonała organizacja pracy własnej
- komunikatywność
- umiejętność pracy w zespole
Wykształcenie
2020-2023 Uniwersytet Opolski
Kierunek: Administracja
Uzyskany tytuł: LicencjatZainteresowania
Interesuję się nowoczesnymi technologiami oraz literaturą, lubię e-booki i audiobooki, w wolnym czasie czytam i słucham podcastów.Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa jednostki] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
List motywacyjny do policji – służba cywilna: Kiedy go wysłać?
Jeżeli szukasz pracy w służbie cywilnej w policji, powinieneś przygotować CV i list motywacyjny, te dokumenty są najczęściej wymagane w procesach rekrutacyjnych. Pamiętaj, by dopasować ich treść do specyfiki stanowiska, o które się ubiegasz, podkreślając najważniejsze umiejętności i doświadczenia.
List motywacyjny policja – jak go napisać?
- Podaj miejscowość, datę, swoje imię, nazwisko oraz dane kontaktowe, a także nazwę i adres komendy, do której aplikujesz.
- Zastosuj zwrot grzecznościowy (np. Szanowna Pani/ Szanowny Panie/ Szanowni Państwo).
- Rozpocznij od wskazania stanowiska, na które aplikujesz oraz podkreślenia swoich kluczowych atutów, aby od razu przyciągnąć uwagę pracodawcy.
- Wskaż swoje doświadczenie, umiejętności i wykształcenie, skupiając się na podkreśleniu dopasowania do danej roli.
- Podziękuj za rozpatrzenie Twojej kandydatury i wyraź chęć do osobistego spotkania.
- Wspomnij, jakie dokumenty dołączasz do swojej aplikacji (np. kopia dyplomu ukończenia studiów, oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego itd.).
- Na końcu umieść zwrot grzecznościowy (np. Z wyrazami szacunku) i swój podpis.
List motywacyjny do policji – wzór
Białystok, 24.02.2025 r.
Michał Kowalewski
Tel.: 123 456 789
E-mail: [email protected]Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku
Wydział Techniki Operacyjnej KWP w Białymstoku
ul. Przykładowa 321
00-001 BiałystokSzanowny Panie Komendancie,
z ogromną przyjemnością składam aplikację na stanowisko inspektora ds. obsługi informacyjnej i zabezpieczenia dowodów rzeczowych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Moje roczne doświadczenie w pracy w administracji publicznej pozwoli mi na efektywne wykonywanie zadań dla Państwa Wydziału.
Ukończyłem studia licencjackie na kierunku administracja na UMCS w Lublinie, znam ustawę o Policji, o służbie cywilnej oraz Kodeks Pracy. Na studiach nauczyłem się, jak przygotowywać pisma i dokumenty, co przełożyło się na doskonałą efektywność mojej pracy.
Jako młodszy specjalista ds. administracyjnych w Urzędzie Miejskim w Białymstoku z sukcesem nadzorowałem obieg dokumentacji, co znacząco usprawniło pracę działu. Dodatkowo moje doświadczenie w opracowywaniu sprawozdań, raportów, analiz oraz wprowadzaniu danych do systemu informatycznego pozwoliłoby mi efektywnie pracować w Państwa Wydziale.
Potrafię pracować pod presją czasu, jestem komunikatywny i lubię działać w zespole, a praca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku umożliwiłaby mi nie tylko wykorzystanie moich umiejętności, ale także dalszy rozwój zawodowy.
Mam nadzieję, że będę miał okazję spotkać się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej, by bardziej szczegółowo przedstawić swoją kandydaturę.
Z wyrazami szacunku
Michał Kowalewski
Podanie do policji, CV i list motywacyjny do służb mundurowych to dokumenty, za pomocą których możesz podkreślić swój profesjonalizm i chęć podjęcia pracy w tej formacji. Każde pismo do policji powinno być starannie dopracowane, by uniknąć błędów, które mogłyby pozostawić negatywne wrażenie. Zawsze dokładnie przeczytaj dokument przed wysłaniem, aby upewnić się, że jest dopracowany do perfekcji!
Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami:
Spedytor CV – jak aplikować skutecznie?
CV spawacza – porady i wzór CV spawacza
Referent – CV i list motywacyjny dla referenta
Pilot CV – jak napisać? [+wzór CV pilota samolotu]
CV stolarza i list motywacyjny – wzory i wskazówki
Jak napisać skuteczne CV ślusarza? Poradnik + wzór CV
CV inżyniera – przykłady i wskazówki + List motywacyjny
CV ekonomisty – wskazówki i przykładowe CV ekonomisty
CV bez wykształcenia – jak prawidłowo je napisać? [+Wzór]
CV ATS – dopasuj CV do automatycznych systemów rekrutacji
CV ratownik wodny – jak przekonać pracodawcę do swojej kandydatury?
CV do wojska i życiorys do wojska – jak napisać? [+ Wzór CV do wojska]