Umiejętność budowania i utrzymywania relacji biznesowych, znana jako networking, stała się nieodzownym elementem dążenia do osiągnięcia sukcesu. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, freelancerem, czy pracownikiem korporacji, efektywny networking może otworzyć przed Tobą drzwi do nowych możliwości.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

Networking – co to? Wyjaśniamy

Networking to strategiczny i celowy proces budowania, podtrzymywania oraz rozwijania sieci kontaktów branżowych, które mogą przynieść wzajemne korzyści w różnych aspektach życia zawodowego. Jest to działanie, które wymaga świadomego angażowania się w relacje, wymiany doświadczeń, wiedzy, informacji oraz wsparcia. Networking nie ogranicza się do jednorazowych interakcji, lecz zakłada długoterminowe, autentyczne znajomości, które mogą ewoluować wraz z rozwojem zawodowym i osobistym uczestników. Pomaga w dzieleniu się wiedzą oraz nawiązywaniu współpracy.

Networking po polsku

W języku angielskim określenie net oznacza sieć, a work pracę. Networking odnosi się natomiast do rozwijania sieci kontaktów zawodowych. 
Jeżeli zastanawiasz się, jaką pisownię zastosować, net working czy networking, według Słownika Języka Polskiego poprawny jest zapis łączny.

Networking polega na wzajemnych korzyściach

Networking zakłada, że każda strona ma coś wartościowego do zaoferowania. Może to przybierać różne formy – od dzielenia się wiedzą specjalistyczną, przez rekomendacje, aż po wsparcie w trudnych momentach kariery. Współczesne narzędzia internetowe, takie jak platformy społecznościowe, na przykład LinkedIn czy GoldenLine, odgrywają kluczową rolę w procesie networkingu, umożliwiając szybkie nawiązywanie i utrzymywanie relacji na odległość.

Network

Praktyczne zastosowanie networkingu

Wszystkie strony – pracodawcy, osoby, które budują swoją firmę i pracownicy – korzystają na tworzeniu grona branżowych znajomości. Pracodawcy mogą zauważyć osoby z potencjałem i w razie potrzeby zwrócić się do nich z propozycją zatrudnienia. 
Osoby, które budują biznes pod własnym nazwiskiem i są kojarzone bezpośrednio ze swoją firmą, mają szansę ją wypromować. Networking pomaga im w zdobywaniu nowych klientów. 
Pracownicy z konkretnych sektorów także zyskują wiele poprzez zaangażowanie się w aktywny networking. Kontakty z przedstawicielami konkurencyjnych firm pozwalają na wymianę doświadczeń i umożliwiają kreowanie wizerunku profesjonalisty.

Networking – przykłady skutecznego działania

Poznaj praktyczne przykłady działań networkingowych!

  • Udział w konferencjach i szkoleniach z danej branży to doskonała okazja do nawiązania interakcji z ludźmi z Twojej dziedziny, wymiany pomysłów i trendów rynkowych. Jednocześnie korzystasz z porad i dzielisz się nimi. 
  • Spotkania networkingowe to specjalnie organizowane wydarzenia, takie jak śniadania biznesowe czy spotkania po godzinach. Mogą być świetnym sposobem na poznanie nowych osób w mniej formalnej atmosferze.
  • Aktywność w internecie na platformach takich jak LinkedIn, GoldenLine, Facebook, czy nawet Instagram, pozwala na rozszerzanie sieci kontaktów zawodowych online. Udostępnianie treści, które podkreślają Twoje kompetencje oraz zaangażowanie sprawia, że inni mogą zobaczyć Twoją działalność.
Networking co to

Jakie powinny być relacje biznesowe? Efektywny networking

Poznaj kilka złotych zasad dotyczących relacji biznesowych!

  • Trwałe – chwilowe znajomości nie wnoszą wiele do naszego życia prywatnego ani zawodowego. Jeżeli chcemy, aby networking miał korzystny wpływ na naszą karierę, powinniśmy stawiać na silne relacje, opierające się na wzajemnym zaufaniu. 
  • Jakościowe – jakość ponad ilość – tą zasadą należy się kierować. Wiele osób nie przyniesie do naszego życia realnej wartości. Small talk nie zawsze będzie wystarczający, ale jest dobrym początkiem do nawiązania wartościowej relacji. 
  • Odpowiednio wykorzystywane – w biznesie kluczem jest osiąganie celów. Jeżeli zbudujesz rozległą sieć dobrych kontaktów, ale nie będziesz korzystał z wiedzy i porad osób z branży, stracisz szansę na poznanie ich sposobu działania. Niektóre rozmowy mogą podsunąć Ci ciekawe pomysły, gotowe do zaimplementowania w Twojej pracy lub firmie.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

Umowa o pracę
Umowa o pracę na czas określony
List motywacyjny
Zdjęcie do CV
Dane osobowe w CV
Klauzula CV
Podsumowanie zawodowe
Przebranżowienie

Buduj sieć kontaktów z powodzeniem 

W kontekście networkingu ważna jest jakość nawiązanych kontaktów, a nie ich ilość. Budowanie autentycznych relacji z mniejszą liczbą osób jest znacznie bardziej wartościowe niż posiadanie powierzchownych powiązań z setkami znajomych. Oto kilka sposobów, aby skupić się na jakości:

  • Bądź profesjonalny, ale też autentyczny. Ludzie cenią naturalność. Pozostań sobą i nie próbuj udawać tylko po to, aby zaimponować innym.
  • Postaraj się wnosić realną wartość do życia innych osób. Zastanów się, co możesz zaoferować, zamiast myśleć tylko o tym, co możesz zyskać.
  • Słuchaj z zaangażowaniem. Pokaż, że jesteś zainteresowany rozmową, zadawaj pytania i skupiaj się na tym, co mają do powiedzenia inni. Aktywne słuchanie sprawi, że zapamiętasz więcej cennych informacji, a przy okazji zdobędziesz sympatię. Większość osób czuje się dobrze, kiedy ktoś zapamięta ich imię lub jakiś detal, który był poruszany w ostatniej rozmowie.

Prosta droga do rozwoju bez inwestycji

Networking to jeden z najtańszych sposobów na rozwój zawodowy. Promujesz siebie jako eksperta, nie inwestując w kampanie marketingowe. Jeżeli będziesz znany jako fachowiec w swojej branży, zyskasz szansę na zdobycie rekomendacji. Networking to proste narzędzie rozwoju zawodowego, które nie wymaga tradycyjnych inwestycji finansowych, a oferuje dostęp do wiedzy, doświadczenia, nowych możliwości oraz wsparcia. Poprzez budowanie i pielęgnowanie relacji, otwiera drzwi do cennych współprac, jednocześnie umożliwiając rozwój umiejętności miękkich, kluczowych w każdej branży.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

Networking – przewodnik po kontaktach branżowych

Networking powinien być komfortowy dla wszystkich stron. Nie ma potrzeby robienia czegokolwiek wbrew sobie ani wywierania zbędnej presji. Jedynie pozytywne relacje są wartościowe. Najważniejsze jest pamiętanie o wszystkich zasadach dobrego zachowania, by prezentować się jako osoba kulturalna i pełna taktu. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze!