Coraz więcej ogłoszeń o pracę zawiera wymagania dotyczące znajomości języka obcego, dlatego koniecznie zamieść poziomy znajomości języka w CV. Pozwoli to rekruterom na skuteczną ocenę Twojej kandydatury, warto precyzyjnie określić swoje umiejętności, ponieważ mogą być one zweryfikowane w procesie rekrutacji lub po rozpoczęciu pracy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj tajniki tworzenia skutecznego CV – podpowiemy Ci, jak dobrze opisać w nim poziomy językowe!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Poziomy znajomości języka CV – gdzie je umieścić?
- Poziomy znajomości języka w CV – które podać?
- Jak opisać poziomy językowe w CV?
- Poziomy znajomości języka w CV – jakiej skali użyć?
- Stopnie języka angielskiego – certyfikaty językowe
- CV języki – jak wpisać certyfikaty do CV?
- Jak określić poziom języka w CV w prosty sposób?
- Jaki jest Twój poziom języka angielskiego po maturze?
- Znajomość języków obcych po angielsku – CV
Poziomy znajomości języka CV – gdzie je umieścić?
Dużą rolę na rynku pracy odgrywa znajomość języków obcych, dzieje się tak dlatego, że wiele firm ma zasięg europejski, światowy lub obsługuje klientów zagranicznych. Bardzo dobra czy biegła znajomość języka będzie Twoją przewagą na tle innych kandydatów, co więcej, może wpłynąć pozytywnie na Twoje wynagrodzenie oraz szanse na awans zawodowy.
Odpowiednio opisane atuty w CV pomogą Ci przyciągnąć uwagę rekrutera, dlatego warto wiedzieć, gdzie umieścić znajomość języka w swoim dokumencie.
Języki w CV mogą zostać wpisane w sekcji z umiejętnościami, jednak znacznie lepiej będą prezentowały się w wyodrębnionej rubryce zatytułowanej “znajomość języków” lub “znajomość języków obcych”, która doskonale je podkreśli.
Poziomy znajomości języka w CV – które podać?
Warto zaznaczyć, że jeżeli znasz język obcy w stopniu podstawowym, lepiej wstrzymaj się z podawaniem tej informacji w CV, ponieważ na większości stanowisk znajomość jedynie bazowych zwrotów jest bezwartościowa. Umiesz przywitać się po hiszpańsku i porozmawiać o pogodzie? Może potrafisz pisać cyrylicą? Takie umiejętności pomogą Ci w porozumiewaniu się z turystami i lokalnymi mieszkańcami podczas zagranicznych wyjazdów, jednak nie przydadzą się w pracy – to po prostu za mało, żeby odnaleźć się w międzynarodowym środowisku zawodowym. Podawaj zatem poziomy znajomości języka w CV, które znasz w stopniu minimum komunikatywnym.
Jak opisać poziomy językowe w CV?
W zależności od Twoich preferencji możesz użyć kilku sposobów na to, żeby sprecyzować poziomy języków w Curriculum Vitae. Najbardziej kreatywnym jest skala graficzna. Jak działa? Za pomocą oznaczeń, takich jak kropki, kwadraty itp. prezentujesz swoją znajomość danego języka, na przykład 4/5.
W poprzednim miejscu zatrudnienia na co dzień lub w określonych sytuacjach posługiwałeś się językiem obcym? Umieść tę informację w sekcji doświadczenia zawodowego w opisie stanowiska, na przykład: “Telefoniczna obsługa klientów międzynarodowych w języku angielskim” lub “Przyjmowanie i rozpatrywanie zgłoszeń z back office w języku niemieckim”. Dzięki temu prostemu zabiegowi wskażesz rekruterom, że potrafisz skutecznie wykorzystywać znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego w środowisku zawodowym. To ogromny atut wyróżniający Twoją kandydaturę na tle konkurencji.
Poziomy znajomości języka w CV – jakiej skali użyć?
Chcesz w precyzyjny sposób określić swój poziom znajomości języka w CV? Jednym z lepszych wyborów będzie zastosowanie skali The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
CEFR stanowi ujednolicony standard międzynarodowy, który pozwala opisać poziomy języka, opierając się na trzech filarach: rozumieniu (tekstu i mowy), pisaniu i czytaniu.
Język angielski – poziomy zaawansowania
Skala znajomości języka CEFR wyróżnia trzy główne poziomy:
- początkujący: A1, A2;
- średniozaawansowany: B1, B2;
- zaawansowany: C1, C2.
Objaśnienie skali CEFR – poziomy języka angielskiego CV
Na pewno zależy Ci na tym, żeby celnie wskazać swoją znajomość języka obcego w życiorysie – jak zrobić to w skali CEFR? Objaśniamy, skupiając się na umiejętności pisania, ale pamiętaj, że aby w pełni ocenić Twój poziom języka w CV, powinieneś wziąć pod uwagę także: czytanie, gramatykę, mówienie oraz rozumienie tekstu i mowy.
Poznaj stopnie zaawansowania języka według klasyfikacji CEFR
- A1 (Beginning, Beginner, Level 1): potrafisz napisać prostą pocztówkę, na przykład z życzeniami świątecznymi. Wypełniasz formularze osobowe, podając swoje dane: imię, nazwisko, narodowość i adres.
- A2 (Elementary, Pre-intermediate, Level 2): tworzysz krótkie notatki i bardzo podstawowe listy, na przykład z podziękowaniami.
- B1 (Lower intermediate, Intermediate, Level 3): piszesz proste, spójne teksty na interesujące Cię tematy oraz umiesz opisywać swoje wrażenia i przeżycia.
- B2 (Upper-intermediate, Pre-advanced, Level 4): jasny i szczegółowy tekst na szeroki zakres tematów nie stanowi dla Ciebie problemu, tak samo jak list, raport i esej przedstawiający Twój punkt widzenia.
- C1 (Advanced, Level 5): wiesz, jak wyrażać się obszernym tekście o właściwej strukturze, uzasadniając swój punkt widzenia w jasny sposób. Piszesz złożone listy, raporty i eseje, w których podkreślasz to, co uważasz za najistotniejsze. Dopasowujesz styl do odbiorcy.
- C2 (Proficient, Nearly native-speaker, Level 6): piszesz płynnie, przedstawiając sprawy w jasnej, logicznej i skutecznej strukturze. Twoje raporty i artykuły pozwalają czytelnikowi zapamiętać najistotniejsze informacje. Potrafisz pisać recenzje i streszczenia treści zawodowych i dzieł literackich.
Stopnie języka angielskiego – certyfikaty językowe
Certyfikat językowy stanowi potwierdzenie posiadania umiejętności językowych na wskazanym poziomie i jest wydawany na podstawie zdanego testu, pamiętaj jednak, że takie egzaminy językowe z reguły są płatne.
Kiedy jedynie wpiszesz znajomość języków w swoim CV, będzie to wystarczające, jednak znacznie lepiej prezentują się certyfikaty językowe, które dadzą pracodawcom pewność, że Twoje kompetencje są obiektywnie potwierdzone.
Egzaminy obejmują cztery moduły: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie.
Potwierdź swoją znajomość angielskiego lub innego języka certyfikatem TELC
TELC – The European Language Certificates – to międzynarodowe, standaryzowane certyfikaty językowe honorowane na terenie Unii Europejskiej, które można uzyskać z dziesięciu języków europejskich: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, portugalskiego, rosyjskiego, tureckiego, arabskiego i polskiego. Egzaminy TELC zostały stworzone na podstawie CEFR (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego), który określa poziomy znajomości języka.
Egzaminy odbywają się w ponad trzech tysiącach ośrodków w dwudziestu krajach, a ich terminy są ustalane niezależnie przez ośrodki egzaminacyjne. Uzyskany certyfikat TELC jest ważny bezterminowo.
Poziomy języka angielskiego – egzaminy Cambridge
Egzaminy Cambridge (również oparte o CEFR) są uznawane na całym świecie. Możesz zdecydować się na nie, jeżeli planujesz studia zagraniczne lub rozwój kariery w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Co istotne, są ważne bezterminowo, dlatego zawsze będziesz mógł pochwalić się certyfikatem określającym stopnie znajomości języka w CV.
Sprawdź, w jaki sposób egzaminy Cambridge English Qualifications określają stopnie znajomości języka angielskiego:
- A2 Key: przeznaczony dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę języka i chcą porozumiewać się w podstawowych sytuacjach.
- B1 Preliminary: jest odpowiedni dla tych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności do poziomu średnio-zaawansowanego (angielski komunikatywny).
- B2 First: potwierdza sprawne komunikowanie się w anglojęzycznym środowisku.
- C1 Advanced: umożliwia rozpoczęcie studiów po angielsku.
- C2 Proficiency: najwyższy poziom zaawansowania (biegły angielski), pozwalający na aktywną komunikację w środowisku naukowym i biznesowym.
Biznesowy poziom języka angielskiego
Biznesowe egzaminy Cambridge English Qualifications for business obejmują zagadnienia związane z biznesem i pracą. Certyfikat BEC (Business English Certificate) stanowi bardzo mocny wpis do CV, ponieważ poświadcza, że kandydat doskonale radzi sobie z komunikacją w międzynarodowej społeczności zawodowej.
Potwierdź swój poziom językowy wybranym certyfikatem
Powyższe egzaminy to nie wszystkie dostępne możliwości, a do wyboru masz wiele innych certyfikatów, które potwierdzą Twoją znajomość języka obcego, popularne to:
- LCCI: to egzamin z języka angielskiego biznesowego i specjalistycznego, potwierdzający sprawną komunikację w środowisku anglojęzycznym podczas sytuacji zawodowych.
- TOEIC: certyfikat, który stanowi potwierdzenie umiejętności komunikacyjnych w biurze, na spotkaniach biznesowych, w czasie podróży służbowych czy negocjacji. To popularny test, często wybierany przez pracowników każdego szczebla, jednak dużą wadę stanowi jego ważność, wynosząca 2 lata.
CV języki – jak wpisać certyfikaty do CV?
W momencie, gdy posiadasz już certyfikat potwierdzający Twój stopień znajomości języków obcych, powinieneś wpisać go do swojego CV w odpowiedni sposób. Takim atutem warto się pochwalić i należycie go wyróżnić, ponieważ pomoże Ci w zaprezentowaniu się rekruterom jako profesjonalny kandydat.
Kiedy wpisujesz znajomość języka w CV potwierdzoną certyfikatem, uwzględnij jego nazwę, stopień zaawansowania, rodzaj (np. biznesowy) oraz rok uzyskania.
Jak wpisać poziomy znajomości języka w CV? Przykład:
„Znajomość języków obcych
Język angielski na poziomie C1. Potwierdzony certyfikatem Cambridge C1 Advanced uzyskanym w 2024 roku”.
Jak określić poziom języka w CV w prosty sposób?
Jeżeli przedstawiona wyżej skala CEFR (A1, A2, B1, B2, C1, C2) Ci odpowiada – wykorzystaj ją! Jest uniwersalna i dobrze znana rekruterom, jeśli wolisz jednak inny sposób, nie ma problemu! Zastosuj bardzo prosty opis, którym określisz poziom znajomości języka w Twoim życiorysie.
Poziomy językowe, które warto umieścić w CV:
- Komunikatywny;
- Średnio zaawansowany;
- Zaawansowany;
- Biegły.
Zajrzyj też do naszych pozostałych artykułów:
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Umowa o pracę – rodzaje i cechy stosunku pracy
Okres wypowiedzenia – jak liczyć wypowiedzenie umowy?
Umowa o pracę na czas określony
Zdjęcie do CV – jak je zrobić, które wybrać i gdzie wstawić?
Jaki jest Twój poziom języka angielskiego po maturze?
Tak naprawdę kwestia odpowiedzi na pytanie “Jaki poziom angielskiego po liceum?” nie jest jednoznaczna. Egzamin maturalny różni się od dostępnych certyfikowanych testów językowych, jednak w przybliżeniu można określić, że do zdania matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym wymagana jest znajomość języka B1.
Uczniowie, którzy zdali maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym wykonywali zadania na poziomie B2, a niektóre z nich, jak na przykład rozumienie ze słuchu, wymagały umiejętności z poziomu C1.
Znajomość języków obcych po angielsku – CV
Kwestia tego, jak wpisać znajomość języka po angielsku w swoim CV nie musi sprawiać Ci problemu. Pokazujemy, jak to zrobić:
Przykład 1:
Umiejętności językowe
Niemiecki – biegły
Language skills
German – fluent
Przykład 2:
Języki: włoski (zaawansowany)
Languages: Italian (advanced)