Szukasz pracy? Zastanawiasz się, jak najlepiej wykorzystać każdą szansę na zyskanie satysfakcjonującego zatrudnienia? W dzisiejszym świecie rozmowa kwalifikacyjna przez telefon jest już normą. Zapoznaj się z typowym przebiegiem takiej konwersacji oraz praktycznymi wskazówkami, żeby dobrze wypaść w oczach rekrutera. Poznaj najczęstsze pytania, które pojawiają się na rozmowach o pracę i przygotuj profesjonalne odpowiedzi!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Rozmowa o pracę – jak się przygotować? Pierwszy kontakt z rekruterem
- Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Porady
- Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę? Połączenie wideo
- Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – najczęściej popełniane błędy
- Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – pytania i odpowiedzi
- Jak się przygotować do rozmowy o pracę – pozytywne nastawienie
Rozmowa o pracę – jak się przygotować? Pierwszy kontakt z rekruterem
Kiedy zadzwoni telefon z nieznanego numeru, każdy, kto aktywnie poszukuje pracy, ma nadzieję, że dzwoni osoba z działu HR. Na pewno zależy Ci na wzięciu udziału w procesie rekrutacyjnym, zatem musisz odbierać takie połączenia, jednak co robić w sytuacji, kiedy nie możesz rozmawiać lub nie jesteś przygotowany do odpowiadania na trudne pytania? W tych okolicznościach wyraź chęć, by rozmowa kwalifikacyjna przez telefon odbyła się w innym terminie, umów się na konkretną datę i godzinę oraz podziękuj za kontakt.
Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Porady
Proces poszukiwania zatrudnienia będzie znacznie mniej stresujący, jeżeli postarasz się o odpowiednie przygotowanie. Kiedy będziesz pewny siebie i zadbasz o każdy detal, na pewno zostanie to zauważone. W dalszej części artykułu podpowiemy Ci, co warto zrobić i jakich błędów unikać, żeby pokazać się z najlepszej strony. Udzielimy Ci kompleksowej odpowiedzi na pytanie: jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Zadbaj o ustawienia telefonu
Sprawdź, czy Twoja poczta głosowa jest wyłączona, podobnie jak “melodia na czekanie”, aby nic nie przeszkodziło rekruterowi w nawiązaniu kontaktu z Tobą. Muzyka, która pojawia się zamiast sygnału, jest źle postrzegana w sytuacjach zawodowych. Zadbaj o to, by Twój telefon był stale naładowany, a poza domem noś ze sobą ładowarkę i powerbank, w ten sposób unikniesz problemu z rozładowaną baterią.
Zdobądź informacje o firmie
Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę, by dowiedzieć się wszystkiego o wymaganiach i obowiązkach na danym stanowisku. Odwiedź stronę internetową firmy i zapamiętaj podstawowe informacje, pozwoli Ci to na udzielenie poprawnych, precyzyjnych odpowiedzi. Rekruterzy często sprawdzają, czy kandydat wie, gdzie aplikował, bez względu na to, czy to spotkanie w siedzibie przedsiębiorstwa, czy rozmowa rekrutacyjna przez telefon.
Wybierz odpowiednie miejsce
Nie da się w pełni odpowiedzieć na pytanie: “Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?” bez poruszenia kwestii odpowiedniego otoczenia. Idealną przestrzenią będzie Twoje domowe zacisze. W swoim miejscu zamieszkania masz możliwość wyeliminowania głośnych dźwięków i innych rozpraszających bodźców. W dodatku zawsze możesz mieć pod ręką przygotowane wcześniej materiały – zobacz jakie!
Przygotuj notatki
Zastanawiasz się, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Konwersacja, która odbywa się przez telefon, daje Ci szansę na wspomaganie się notatkami, z pomocą których o niczym nie zapomnisz.
- Zapisz kluczowe informacje o firmie, do której aplikowałeś takie jak jej nazwa, profil działalności i najważniejsze projekty.
- Możesz mieć przed sobą gotowe odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, jednak podczas rozmowy nie czytaj z kartki, traktuj ją jedynie jako wsparcie.
- Wydrukuj swoje CV i list motywacyjny, żeby sięgnąć po nie, gdy rekruter zada pytanie o szczegóły zawarte w tych dokumentach. Nie wystarczy, że będziesz miał je w plikach zapisanych na telefonie, ponieważ kiedy będzie odbywała się rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, czytanie z urządzenia będzie niewygodne.
- Zanotuj z wyprzedzeniem jedno lub dwa pytania, które chcesz zadać rekruterowi, aby nic Ci nie umknęło.
Zadbaj o ton głosu
Co prawda rozmowa o pracę przez telefon może wydawać się prostsza od tej przeprowadzanej na żywo, jednak ze względu na to, że rekruter Cię nie widzi, a jedynie słyszy, warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni, czyli zdecydowany i przyjazny ton głosu. Prostą metodą na to, żeby brzmieć dobrze, jest uśmiechanie się. Wypowiedź osoby, która się uśmiecha, brzmi dużo lepiej. Unikaj przerywników, takich jak “yyy”, zastąp je krótką pauzą i postaraj się zebrać myśli, by zacząć płynną wypowiedź.
Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Zostaw dobre wrażenie na koniec
Na zakończenie podziękuj rekruterowi i zapytaj, kiedy możesz oczekiwać odpowiedzi w sprawie rozpatrzenia Twojej kandydatury. Możesz podkreślić, że bardzo podoba Ci się profil działalności firmy i masz nadzieję na pozytywny wynik rekrutacji.
Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę? Połączenie wideo
Innym rodzajem konwersacji odbywającej się na odległość jest rozmowa kwalifikacyjna przez Skype, Teams, Zoom itp. Połączenie wideo wymaga od nas przygotowania formalnego stroju oraz uporządkowanego tła. Ubierz się tak, jak na tradycyjną rozmowę o pracę. Unikaj zakładania koszuli i dresowych spodni, myśląc, że dołu stylizacji i tak nie widać na kamerze. Może dojść do niekomfortowej sytuacji, kiedy będziesz musiał na przykład wstać, żeby przynieść jakiś dokument, a wówczas Twój sportowy ubiór zostanie zauważony. Sprawdź wcześniej, jak prezentuje się tło, na którym się pokażesz. Najlepsza będzie gładka ściana lub estetyczny obszar Twojego domu, jak na przykład biblioteczka z książkami.
Zobacz też: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować? Mowa ciała
Staraj się kontrolować mowę ciała, nadmierna gestykulacja, rozbiegany wzrok, bawienie się włosami czy dotykanie twarzy mogą sprawić, że Twoje zdenerwowanie będzie widoczne. Stres jest normalny podczas takiego spotkania, jednak kandydaci, którzy są pewni siebie, zazwyczaj wywierają dużo lepsze wrażenie niż osoby nieśmiałe.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej wideo? Sprawy techniczne
Czekasz na połączenie z rekruterem? Sprawdź, czy Twój internet działa z odpowiednią prędkością, czy masz sprawny mikrofon, kamerę oraz głośnik lub słuchawki. Zwróć uwagę, czy Twoja nazwa użytkownika jest profesjonalna, czyli zawierająca imię i nazwisko lub imię i pierwszą literę nazwiska itp.
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – najczęściej popełniane błędy
Dowiedz się, czego lepiej unikać, aby Twoja rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się powodzeniem!
- Głośne otoczenie, które sprawi, że nie będziesz słyszał rekrutera, ani on Ciebie. Najgorsze co można zrobić to krzyczeć do słuchawki i starać się domyślić, co właśnie zostało powiedziane. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to ważny moment, od którego może zależeć Twoja kariera, dlatego wszystkie komunikaty powinny być przekazane jasno i zrozumiale.
- Poganianie rozmówcy to wielki błąd. W środowisku zawodowym trzeba zachowywać wysokie standardy w kwestii kultury osobistej, dlatego cierpliwie wysłuchaj wszystkiego i postaraj się nie przerywać. Zwyczajowo rozmowa rekrutacyjna przez telefon, jak i na żywo, kończy się oddaniem głosu kandydatowi, to idealny czas, żeby zadać swoje pytania.
- Przedstawianie poprzednich pracodawców w negatywnym świetle to faux-pas, którego musisz unikać. Nawet jeżeli masz dużo do zarzucenia firmom, w których pracowałeś, nigdy nie narzekaj na nie podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – pytania i odpowiedzi
Praktyka czyni mistrza, na pewno trzeba odbyć wiele rozmów kwalifikacyjnych, żeby przyzwyczaić się do ich przebiegu i wypracować nienaganną autoprezentację. Poznaj najczęściej zadawane pytania, by jak najlepiej się przygotować!
Co wiesz o naszej firmie?
Zanim rozpocznie się rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, dowiedz się, jak nazywa się firma, czym się zajmuje, ile lat jest na rynku oraz jakie wartości ceni. Przeczytaj o jej największych projektach i aktualnych działaniach. Jeżeli chcesz, aby Twoja rozmowa kwalifikacyjna przez Skype, telefon czy inny komunikator przebiegła bezstresowo, zapamiętaj najważniejsze informacje i koniecznie przećwicz ich przedstawienie, ponieważ czasami w sytuacjach stresowych kandydaci mają problem z prawidłowym formułowaniem wypowiedzi.
Dlaczego chciałbyś u nas pracować?
Pytanie to jest podobne do poprzedniego, rekruter chce poznać Twoje plany i ambicje, a przy okazji sprawdzić, czy przygotowałeś się do rozmowy. Opowiedz, jakie wartości, którymi kieruje się firma, są dla Ciebie istotne oraz co możesz zaoferować zespołowi i pracodawcy. Nawiązując do swojego doświadczenia zawodowego i umiejętności poprzesz swoje stanowisko i podkreślisz profesjonalizm.
Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
Każda rozmowa kwalifikacyjna przez telefon ma na celu zarówno przedstawienie stanowiska pracy jak i poznanie kandydata. Bardzo istotne są Twoje mocne strony, czyli znajomość branży, umiejętności i osiągnięcia, którymi możesz się pochwalić. Podczas udzielania odpowiedzi na to pytanie skup się na aspektach, które są najważniejsze dla pracodawcy – na pewno wskazał je w ogłoszeniu o pracę. Unikaj wymieniania: “zaangażowany, kreatywny, zorientowany na cel”, zamiast tego każdą swoją pozytywną cechę poprzyj przykładami z poprzednich stanowisk, opisując, w jaki sposób przyczyniłeś się do osiągnięcia lepszych wyników czy polepszenia organizacji w firmie.
Jakie są Twoje słabe strony?
To podchwytliwe pytanie, a odpowiedź możesz wykorzystać na swoją korzyść. Na pewno nie wymieniaj swoich wad, chociaż mogłoby się wydawać, że właśnie o to chodzi. Unikaj mówienia o skłonności do lenistwa, spóźniania się czy problemach z radzeniem sobie z rozwiązywaniem konfliktów. Prawdopodobnie przekreśliłbyś tym swoje szanse na zdobycie pracy. Zrezygnuj także ze stwierdzenia, że nie posiadasz słabych stron. Najlepiej zastosować sprytną metodę i wskazać na drobną wadę, którą udało Ci się przezwyciężyć lub nadal musisz nad nią pracować, ale wiesz już, jak to robić.
Jakie zarobki Cię interesują?
To pytanie może być bardzo kłopotliwe, szczególnie jeżeli wcześniej nie przemyślisz kwestii tego, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Warto podać realne stawki rynkowe proponowane w okolicy osobom z Twojej branży. Jeżeli podasz zbyt niską kwotę, możesz mieć trudności z późniejszym negocjowaniem podwyżki, a kiedy będziesz oczekiwać zbyt wysokiej pensji, pracodawca może wyjść z założenia, że nie jest w stanie Ci jej zaoferować, a wówczas wybierze innego kandydata. Najbardziej bezpieczną odpowiedzią jest podanie widełek płacowych. Poprzyj proponowane stawki argumentami o tym, jak Twoje doświadczenie i umiejętności mogą przyczynić się do rozwoju firmy.
Jak się przygotować do rozmowy o pracę – pozytywne nastawienie
W trudnych i wymagających sytuacjach spokój i pewność siebie okażą Twoimi sprzymierzeńcami. Kiedy z wyprzedzeniem przygotujesz się do procesu rekrutacji, zyskasz lepsze samopoczucie i rekruter z pewnością zauważy, że wiesz, o czym mówisz.
Nie przegap reszty naszych artykułów:
Praca na pół etatu – czy niepełny etat to dobry wybór? Z czym się wiąże?
Praca przez internet – jak zarabiać przez internet w 2024? Zobacz, jak dorobić w domu i czy to się opłaca
Okres wypowiedzenia – jak liczyć wypowiedzenie umowy?
Umowa o pracę na czas określony a prawa pracownika
Umowa o pracę – rodzaje i cechy stosunku pracy
Zdjęcie do CV – jak je zrobić, które wybrać i gdzie wstawić?
Jak napisać list motywacyjny i na co zwrócić uwagę?
Podsumowanie zawodowe jako unikatowa szansa na zaciekawienie rekrutera
Dane osobowe w CV – wszystko, co musisz wiedzieć
Przebranżowienie i przekwalifikowanie – jak skutecznie zmienić ścieżkę kariery?