Stosunek pracy zawierany na podstawie umowy o pracę oznacza stabilność zatrudnienia i zapewnienie licznych przywilejów pracowniczych. Często pracodawcy decydują się na zawieranie umów o pracę na okres próbny, a następnie na czas określony, żeby przekonać się, czy chcą nawiązać stałą współpracę z pracownikiem. Artykuł ten wyjaśnia, czym różni się umowa o pracę na czas określony od umowy o pracę na czas nieokreślony i na okres próbny, przedstawia też wszystkie charakterystyczne cechy umowy na czas określony

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

Umowa na czas określony – czym się charakteryzuje?

Umowa o pracę jest najbardziej pożądaną przez pracowników formą zatrudnienia. Stoją za tym liczne przywileje, zapewnienie bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach i gwarantowana pensja minimalna. Umowa na czas określony może być zawarta jako pierwsza umowa z danym pracodawcą lub jako druga po wygaśnięciu umowy o pracę na okres próbny. Jest to umowa terminowa, a co za tym idzie, w jej treści powinien być zawarty okres jej trwania lub termin rozwiązania.

Umowa o pracę na czas określony a nieokreślony – sprawdź różnice 

Podstawową różnicą między umową o pracę na czas nieokreślony a umową o pracę na czas określony jest czas trwania stosunku pracy: 

  • Umowa o pracę na czas określony zawiera czas jej trwania lub termin jej zakończenia, po którego upływie zostaje rozwiązana. Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony z upływem czasu, na który została zawarta nie wymaga żadnego oświadczenia woli
  • Umowa o pracę na czas nieokreślony nie zawiera daty zakończenia umowy, co z jednej strony daje pracownikowi poczucie stabilności, a z drugiej ogranicza jego swobodę w przypadku, kiedy chciałby zmienić miejsce zatrudnienia. 

Każdą umowę o pracę można jednak rozwiązać.

Umowa o pracę na czas określony – rozwiązanie umowy o pracę

Umowa o pracę może być rozwiązana: 

  • na mocy porozumienia stron;
  • bez wypowiedzenia (w szczególnych przypadkach, np. zwolnienia dyscyplinarnego lub ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika);
  • z upływem czasu, na który została zawarta (np. umowa o pracę na czas określony, umowa o pracę na okres próbny);
  • za wypowiedzeniem.
Umowa na czas okreslony

Umowa o pracę na czas określony – okres wypowiedzenia 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą wypowiedzieć umowę o pracę.  

  • Kiedy jesteś zatrudniony krócej niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie;
  • Kiedy jesteś zatrudniony co najmniej 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.

Po złożeniu wypowiedzenia obie strony mogą zgodzić się na wcześniejsze rozwiązanie umowy, podpisują wtedy tak zwane porozumienie stron, które określa termin i zasady zakończenia współpracy.

Umowa na czas określony – prawa pracownika

Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługują przywileje, które sprawiają, że umowa o pracę na czas określony, nieokreślony lub okres próbny jest znacznie korzystniejsza w porównaniu do umowy zlecenie. Jako pracownikowi przysługuje Ci m.in.:

  • urlop wypoczynkowy;
  • możliwość zwolnienia chorobowego;
  • bezpłatna opieka zdrowotna;
  • wynagrodzenie w kwocie nie mniejszej niż pensja minimalna;
  • ochrona czasu pracy.

Umowa o pracę – co jeszcze przysługuje pracownikowi? 

Mimo że umowa o pracę na czas określony nie zawiera tego w swojej treści, pracownik ma wiele praw, które szczegółowo określa Kodeks pracy:

  • Urlop na żądanie, w liczbie maksymalnie 4 dni, który jest odliczany z puli urlopu wypoczynkowego. Jedynie w szczególnych przypadkach (na przykład gdy nieobecność pracownika wpłynie w sposób znaczący na funkcjonowanie zakładu pracy) pracodawca może odmówić jego udzielenia.
  • Urlop macierzyński przysługujący każdej pracownicy po urodzeniu dziecka (lub jeszcze przed) bez względu na rodzaj umowy o pracę. 
  • Urlop okolicznościowy, wynoszący 1 lub 2 dni (np. w przypadku bezpośredniej opieki nad inną osobą, pogrzebu członka najbliższej rodziny, ślubu, ślubu dziecka).
  • Dwa dni lub 16 godzin urlopu na opiekę nad dzieckiem.
  • Rekompensata za godziny nadliczbowe w formie czasu wolnego lub wypłaty dodatku pieniężnego.  
  • Okresy wypowiedzenia, które chronią zarówno pracownika, jak i pracodawcę – pracodawca nie może pozbawić Cię pracy z dnia na dzień (poza konkretnymi sytuacjami np. zwolnienia dyscyplinarnego), a Ty nie możesz porzucić pracy (z wyjątkiem bardzo szczególnych przypadków, np. kiedy praca zagraża Twojemu zdrowiu). 

Umowa na czas określony a urlop – ile wolnego Ci przysługuje? 

W przypadku każdego rodzaju umowy o pracę pracownikowi przysługuje prawo do wypoczynku, do którego zalicza się co najmniej 35 godzin nieprzerwanego wypoczynku tygodniowo oraz co najmniej 11 godzin nieprzerwanego dobowego odpoczynku. 

Pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze:

  • 20 dni, jeśli jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni, jeśli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. 

Pamiętaj, że do wspomnianego okresu pracy, od którego zależy wymiar Twojego urlopu, wlicza się również okresy edukacji w odpowiednim wymiarze.

Umowa o pracę na czas określony – odprowadzanie składek i podatków

Kiedy między pracodawcą i pracownikiem zawarta jest umowa o pracę na czas określony lub innego rodzaju umowa o pracę, pracodawca opłaca za pracownika składki i podatki.

Składki finansowane przez pracownika, które pracodawca opłaca za pracownika:

  • składka na ubezpieczenie chorobowe;
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Składki finansowane przez pracownika i pracodawcę, które pracodawca opłaca za pracownika: 

  • składka emerytalna;
  • składka rentowa.

Finansowane i opłacane przez pracodawcę:

  • składka na ubezpieczenie wypadkowe;
  • składka na Fundusz Pracy;
  • składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pracodawca oblicza, pobiera i reguluje zaliczkę na podatek dochodowy.

Umowa o prace na czas okreslony wzor

Umowy o pracę na czas określony – dodatkowe informacje

Kiedy dostaniesz druk umowy o pracę lub plik, który zawiera jej treść, zapoznaj się z nią dokładnie przed złożeniem podpisu. Pamiętaj jednak, że wszystkie ustalenia niezgodne z Kodeksem pracy są nieważne. 
Oznacza to, że pracodawca nie może na przykład ustalić niższej pensji niż “najniższa krajowa” czy odebrać Ci prawa do rekompensaty za nadgodziny w formie czasu wolnego lub dodatku finansowego. 
Warto pamiętać, że zatrudnienie na czas określony jest mniej korzystne dla kobiet w ciąży w porównaniu z zatrudnieniem na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na czas określony a ciąża 

Kodeks pracy gwarantuje szczególną ochronę kobietom w ciąży. Umowa o pracę na czas określony, która miałaby zakończyć się po trzecim miesiącu ciąży, zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu. Ta zasada nie jest jednak stosowana w przypadku umów o pracę na czas określony podpisywanych w celu zastępstwa innego pracownika. 

“Art. 177 § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy”.

Umowa na czas określony a urlop macierzyński i rodzicielski

Osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, w tym umowy o pracę na czas określony, mają prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Umowa o pracę na czas określony zawiera termin zakończenia lub czas trwania, w związku z tym, jeżeli umowa ulegnie rozwiązaniu wraz z upływem jej terminu podczas urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, pracownica traci prawo do tego urlopu.

Umowa na czas okreslony ile

Umowa na czas określony a zasiłek macierzyński i świadczenie rodzicielskie

Kiedy umowa na czas określony ulegnie rozwiązaniu w dniu porodu, pracownica nie traci prawa do zasiłku macierzyńskiego, musi jedynie złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.

Jeżeli umowa o pracę na czas określony wygaśnie przed upływem trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca nie musi jej przedłużać. Kobieta może wtedy złożyć wniosek o tzw. “kosiniakowe” (czyli świadczenie rodzicielskie) w terminie 3 miesięcy od dnia porodu.

Umowa o pracę na czas określony – wzór niezbędnych elementów

Kodeks pracy dokładnie określa, jak powinna wyglądać umowa o pracę. Zgodnie z przepisami, musi zostać zawarta na piśmie i zawierać:

  1. Podstawowe informacje: 
  • strony umowy;
  • adres siedziby pracodawcy lub adres zamieszkania pracodawcy, jeżeli jest osobą fizyczną nieposiadającą siedziby;
  • rodzaj umowy; 
  • data zawarcia umowy.
  1. Warunki pracy i płacy: 
  • rodzaj wykonywanej pracy (określenie zawodu pracownika i jego funkcji lub czynności, które będą mu powierzone);
  • miejsce wykonywania pracy;
  • wynagrodzenie i jego składniki (np. podstawa wynagrodzenia i premia okresowa);
  • wymiar czasu pracy (np. pełny etat, pół etatu itd.); 
  • dzień rozpoczęcia pracy;
  • jeżeli jest to umowa o pracę na czas określony: czas jej trwania lub datę jej zakończenia. 

Umowa o pracę na czas określony, tak jak każda umowa o pracę, musi być sporządzona w dwóch egzemplarzach (dla pracownika i pracodawcy) i podpisana przez pracownika oraz pracodawcę lub osobę przez niego wskazaną. Poniżej znajdziesz wypełniony wzór umowy na czas określony.

Ile umów na czas określony?

Umowa o pracę na czas określony – wzór dokumentu

Wypełniony wzór umowy o pracę na czas określony zawiera termin jej zakończenia. Pamiętaj, że data zakończenia stosunku pracy lub czas jego trwania to cecha charakterystyczna umowy o pracę na czas określony. 

Warszawa, 16.05.2024 r. 

Firma XYZ
Ul. Pozioma 123 
61-000 Warszawa
Numer REGON-PKD: 123456789

UMOWA O PRACĘ

zawarta w dniu 16.05.2024 r., pomiędzy Firmą XYZ, reprezentowaną przez Joannę Nowak, a Krzysztofem Kowalkiewiczem, zamieszkałym przy ul. Niepodległości 12/6 w Warszawie, na czas określony od 16.05.2024 roku do 16.11.2024 roku.

Strony ustalają następujące warunki zatrudnienia:

  1. rodzaj pracy: asystent do spraw administracji,
  2. miejsce wykonywania pracy: siedziba firmy przy ul. Poziomej 123 w Warszawie,
  3. wymiar czasu pracy: pełny etat,
  4. wynagrodzenie: zasadnicze 6 000 zł brutto,
  5. termin rozpoczęcia pracy: 17.05.2024 r.

16.05.2024 r. Krzysztof Kowalkiewicz

16.05.2024 r. Joanna Nowak

Umowa na czas określony – ile razy może być zawarta?

Każdemu pracownikowi zależy na pewnym zatrudnieniu, a największą stabilność daje umowa o pracę na czas nieokreślony. Ustawodawca zadbał o to, aby krótkoterminowe umowy nie były nadużywane, w 2016 roku wprowadzono istotne zmiany w Kodeksie pracy. Umowy o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy mogą być zawierane przez okres nie dłuższy niż 33 miesiące, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi tekstami:

Zdjęcie do CV – jak je zrobić, które wybrać i gdzie wstawić?
Jak napisać list motywacyjny i na co zwrócić uwagę?
Podsumowanie zawodowe jako unikatowa szansa na zaciekawienie rekrutera
Dane osobowe w CV – wszystko, co musisz wiedzieć
Przebranżowienie i przekwalifikowanie – jak skutecznie zmienić ścieżkę kariery?

Wzór umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony – umowa na zastępstwo

Od 2016 roku nie stosuje się już terminu umowy o pracę na zastępstwo, zastąpiła ją umowa o pracę na czas określony, jednak do zastępstwa stosowane są nieco inne zasady. W przypadku zatrudnienia na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy innego pracownika nie obowiązują limity umów o pracę na czas określony. Oznacza to, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, pracodawca będzie mógł podpisać z Tobą więcej niż 3 umowy na czas określony i na czas dłuższy niż 33 miesiące.

Umowa o pracę na czas określony – Twoje pytania, nasze odpowiedzi 

Umowy na czas określony – ile zarobisz w 2024 roku? 

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy, który określają różne rodzaje umów, w tym umowa o pracę na czas określony, ma prawo do minimalnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że nie możesz zarabiać mniej niż pensja zasadnicza, ale możesz zarabiać więcej. 

Od 1 lipca 2024 roku pensja minimalna wynosi 4 300 zł brutto, czyli 3 261,53 zł netto (“na rękę”).

Czy umowa o pracę na rok jest dopuszczalna?

Zgodnie z nazwą, umowa o pracę na czas określony zawiera w swojej treści okres jej trwania lub datę jej rozwiązania, zatem, jeżeli pracodawca ustali, że chce zatrudnić Cię na rok, może to zrobić. Umowa o pracę na rok to umowa na czas określony, na mocy której powstaje stosunek pracy.

Ile może trwać umowa na czas określony?

Zgodnie z Kodeksem pracy, umowa o pracę na czas określony nie może być zawarta na okres dłuższy niż 33 miesiące. Po tym czasie, jeżeli umowa nie wygaśnie wraz z upływem czasu, na który została zawarta, pracodawca ma obowiązek zawrzeć z Tobą umowę o pracę na czas nieokreślony. 

Przykład: Umowa na rok z tym samym pracodawcą może być zawarta maksymalnie dwa razy, kolejna może być zawarta jedynie na 9 miesięcy – tak, aby okres 33 miesięcy nie został przekroczony.

Ile umów na czas określony?

Praca na czas określony ma swoje limity. Pracownik może być zatrudniony u jednego pracodawcy na podstawie maksymalnie trzech umów o pracę na czas określony, kolejna musi być już umową o pracę na czas nieokreślony. Przy czym okres trwania umów na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy. 
Jeżeli pracodawca zawarł z pracownikiem już dwie umowy na czas określony, kolejna umowa na czas określony, czyli trzecia, musi być ostatnią tego typu umową. Czwarta będzie już umową o pracę na czas nieokreślony.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

Wyjątki od limitów – umowa na czas określony 

Przepisów o tym, że pracodawca może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy na czas określony, a łączny czas ich trwania nie może przekraczać 33 miesięcy, nie stosuje się w kilku przypadkach: 

  • zastępstwa pracownika w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
  • pracy o charakterze sezonowym lub dorywczym;
  • wykonywania pracy przez okres kadencji;
  • gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny, świadczące, że taki rodzaj umowy służy zaspokojeniu rzeczywistego, okresowego i niezbędnego zapotrzebowania. 

Umowa zawierana w celu zastępstwa pracownika na czas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy to umowa o pracę na czas określony.