Szukasz pracy w branży kreatywnej? Być może słyszałeś o nowym sposobie prezentacji swojej kandydatury, jakim jest video CV, czyli krótki filmik wysyłany do pracodawców zamiast standardowego życiorysu. Jak stworzyć poprawne video resumé? Kiedy ten sposób aplikowania ma szansę okazać się skuteczny a w jakich sytuacjach na pewno się nie sprawdzi? Przeczytaj i poznaj nasze wskazówki!  

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

Czym jest video CV?

Video CV (CV video presentation) to krótki film, w którym kandydat do pracy przedstawia swoje kompetencje. Najlepszym pomysłem jest wysłanie video CV dodatkowo do standardowego życiorysu, na przykład stworzonego za pomocą Creatora CV. Tradycyjny życiorys przedstawia Twoje wykształcenie, doświadczenie, umiejętności i inne ważne informacje w przejrzysty i uporządkowany sposób. Z kolei film stanowi kreatywny dodatek, dzięki któremu rekruter może jeszcze lepiej Cię poznać. 

Zawsze warto się wyróżnić, ale nie za wszelką cenę, czasami nadmierne starania przyniosą Ci zupełnie odwrotny efekt do zamierzonego. W tym artykule omówimy, w jakich sytuacjach nagranie video CV będzie dobrym pomysłem. 

Czy multimedialne CV to dobry wybór?

Obecnie można zaobserwować dużą konkurencję na rynku pracy, setki aplikacji na jedno stanowisko to w wielu miejscach standard. Osoby poszukujące zatrudnienia muszą naprawdę się postarać, żeby przyciągnąć uwagę rekruterów. Tradycyjne CV powinno być zwięzłe i profesjonalne, podobnie jak video CV, którego optymalny czas trwania to 1 minuta. 

Czy rekruterzy otwierają takie multimedialne prezentacje? Niestety, takie pliki mogą zostać pominięte, ze względu na to, że procesy rekrutacyjne przebiegają szybko i pracownicy działu HR często poświęcają jedynie kilka sekund na zapoznanie się z jedną aplikacją. Kiedy stworzysz CV multimedialne, nie będziesz miał pewności, że z trudem stworzony filmik zostanie w ogóle obejrzany. 

CV film

Nagranie video CV jest czasochłonne 

Podczas poszukiwania pracy kluczem do sukcesu jest dopasowanie treści Curriculum Vitae do konkretnej oferty pracy w taki sposób, by rekruter zauważył, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko, a Twoje kompetencje są potrzebne w firmie. Standardowe, “papierowe” CV możesz edytować dowolną ilość razy, zajmie Ci to jedynie kilka minut.

W przypadku video CV sytuacja jest bardzo skomplikowana, ponieważ kiedy zechcesz dopasować swój scenariusz do oczekiwań pracodawcy, będziesz musiał tworzyć wiele różnych klipów. Cały proces okaże się dość czasochłonny i włożysz w niego dużo wysiłku. Naturalnie jeżeli dzięki temu zdobędziesz wymarzoną pracę, zdecydowanie warto to zrobić! Możesz nagrać też jeden uniwersalny filmik i wysyłać go do wielu pracodawców, ale wtedy będzie on prawdopodobnie mniej skuteczny. 

Kiedy wideo CV może zostać pominięte przez rekruterów?

Warto podkreślić również inną bardzo istotną kwestię dotyczącą tego, że video CV ma niewielkie szanse na to, że zostanie wzięte pod uwagę. Duże firmy do zarządzania rekrutacją wykorzystują systemy informatyczne, tzw. ATS (Applicant Tracking Systems). Systemy te wyszukują w życiorysach słowa kluczowe. Przykładowo, jeżeli firma marketingowa poszukuje grafika komputerowego, który bardzo dobrze zna programy Adobe Photoshop i Adobe Illustrator, ATS będzie wyszukiwał tych słów kluczowych w życiorysach. 

Video CV nie może być skanowane przez systemy ATS, dlatego bywa problematyczne. Jeżeli rekruter chciałby porównać Twoje video CV z aplikacjami innych kandydatów, musiałby obejrzeć cały Twój filmik, wynotować z niego najważniejsze informacje dotyczące spełnienia wymogów na dane stanowisko, a następnie samodzielnie porównać Twoje kompetencje z tym, co mają do zaoferowania inne osoby. Byłoby to bardzo czasochłonne. Nie oznacza to jednak, że CV w formie prezentacji zawsze jest złym pomysłem. 

CV film – kiedy będzie strzałem w dziesiątkę? 

Wysyłanie video Curriculum Vitae to dość nietypowy sposób na składanie aplikacji do pracy, nie musimy chyba wspominać o tym, że w większości branż sprawdzają się wyłącznie standardowe życiorysy tekstowe w profesjonalnej formie, jak np. CV dla lekarza czy CV dla farmaceuty. Jednak w niektórych branżach video CV będzie dobrym pomysłem i zwiększy Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.

Kiedy warto wybrać CV multimedialne

  • Gdy w ogłoszeniu o pracę widnieje prośba o przesłanie video CV – w takiej sytuacji powinieneś je nagrać, aby spełnić oczekiwania pracodawcy. 
  • W przypadku mniejszych firm, które poświęcają więcej czasu na zapoznanie się z kandydatami – osoby, które prowadzą rekrutację, będą mogły dokładnie rozpatrzyć każdą aplikację.
  • W przypadku wyjątkowo kreatywnych i nieszablonowych pracodawców – firmy, które poszukują oryginalnych kandydatów, docenią starannie przygotowany film. 
  • Kiedy oferowane stanowisko wymaga umiejętności graficznych, montażowych, spikerskich bądź aktorskich – video CV to doskonały sposób na pokazanie tych kompetencji, udowodnisz, że przed kamerą czujesz się swobodnie i potrafisz obsługiwać programy do edycji filmów. 
CV w formie prezentacji

CV film – czego unikać?

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz, zarówno w przypadku tradycyjnego CV, które powinno przyciągnąć uwagę już samym podsumowaniem zawodowym, jak i w video CV, dzięki któremu możesz zainteresować rekrutera już po pierwszych sekundach swojej wypowiedzi. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy kandydatów. 

Czego unikać podczas nagrywania video CV?

  • Z pewnością wiesz, że filmik słabej jakości, źle zmontowany, na którym wypowiadasz się niepewnie, po prostu zniechęci rekrutera. 
  • Unikaj zbyt długich zdań, ponieważ nie musisz od razu mówić wszystkiego na swój temat. 
  • Zadbaj o estetyczny ubiór i tło: nie nagrywaj na tle bałaganu, zwróć też uwagę na strój (t-shirt z nadrukiem nie będzie odpowiedni). Po prostu ubierz się tak, jak ubrałbyś się na rozmowę kwalifikacyjną. 
  • Jeżeli wysyłasz CV multimedialne dodatkowo do standardowego CV, nie przedstawiaj jeszcze raz tych samych informacji. Masz niewiele czasu na autoprezentację, dlatego nie powinieneś marnować go na powtarzanie tego samego. Zamiast tego postaraj się uzupełnić to, co już napisałeś w standardowym życiorysie.  

Sprawdź: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Video CV – co powiedzieć?

Zacznij od powitania, następnie powiedz, jak się nazywasz i czym się zajmujesz. Przejdź do podkreślenia swoich kompetencji, pamiętaj jednak, aby zrobić to w odpowiedni sposób. 

CV YouTube

Video CV – przykłady przydatnych zwrotów:

  • Zamiast mówić przed kamerą, gdzie studiowałeś i opisywać kolejne miejsca pracy, na wstępie powiedz na przykład: “Szczegółowe informacje na temat mojego wykształcenia, doświadczenia zawodowego i kwalifikacji znajdą Państwo w moim CV w wersji tekstowej, a w tym video CV chcę przedstawić konkretne kompetencje, które odpowiadają na zapotrzebowanie Państwa firmy”. 
  • Przedstaw cechy, które sprawiają, że doskonale odnalazłbyś się na nowym stanowisku pracy i poprzyj je przykładami. 
  • Na zakończenie wspomnij:  “Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji”.

Video CV tips – praktyczne porady

Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do nagrywania video CV, skorzystaj z kilku porad:

  • Przed rozpoczęciem nagrywania, popracuj nad dykcją i postaraj się zwiększyć pewność siebie, w tym celu możesz poćwiczyć wypowiedzi przed lustrem. 
  • Nagraj kilka próbek materiału, co pozwoli Ci oswoić się z kamerą. 
  • Zadbaj o odpowiedni sprzęt: kamerę lub telefon, który umożliwia rejestrowanie wysokiej jakości obrazu; mikrofon, aby nie było słychać szumów w tle, opcjonalnie możesz później usunąć hałas z nagrania w programie komputerowym; profesjonalne oświetlenie, żebyś był dobrze widoczny. 

Przygotuj znany Ci program do obróbki materiału, możesz zainstalować nowy program i nauczyć się go obsługiwać dzięki instrukcjom dostępnym w internecie. Najpopularniejsze programy do edycji filmów to: Adobe Premiere Pro, Corel VideoStudio, Vegas Pro i Final Cut.

Jak wysłać gotowy film do rekrutera? CV YouTube

Pliki wideo zajmują dużo pamięci, dlatego trudno je przesłać, a w dodatku, żeby je otworzyć trzeba mieć na swoim komputerze odpowiedni program. Świetnym sposobem na pokazanie pracodawcy swojego video CV jest przesłanie go na YouTube. Kiedy to zrobisz, możesz po prostu wysyłać rekruterom link. 

Przesyłanie video CV – YouTube:

  • Zaloguj się na swoje konto YouTube;
  • w prawym górnym rogu kliknij ikonę z plusem “UTWÓRZ”, następnie “Prześlij film”;
  • wybierz gotowy plik, który chcesz przesłać.

Możesz zdecydować, czy chcesz, aby Twój film był publiczny, czy dostępny tylko dla osób, które mają link. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i wykorzystaj nasz kreator CV!

Stwórz CV

Czy warto tworzyć video CV? 

Jednominutowy film przedstawiający Twoją kandydaturę może okazać się przepustką do wymarzonej pracy. Video CV to idealna okazja do pokazania kreatywności, zaangażowania i umiejętności autoprezentacji. Z drugiej strony, musisz poświęcić czas na napisanie scenariusza, nagrania i montaż, a multimedialne Curriculum Vitae nie sprawdzi się w każdej branży. Zdecyduj, czy taki krótki filmik ma szansę realnie pomóc w rozwoju Twojej kariery i działaj!

Zapoznaj się z innymi naszymi poradnikami:

Dni wolne od pracy 2025 – kiedy warto zaplanować urlop?
CV programisty, CV informatyka i CV IT – wszystko, co musisz wiedzieć
CV asystentka stomatologiczna: kluczowe elementy i najlepsze praktyki
CV sprzedawca – Twoja droga do sukcesu zawodowego
CV funkcjonalne – jak wygląda i kiedy się przyda?
Najniższa krajowa – czym jest płaca minimalna?
Najniższa krajowa 2025 – sprawdź, ile wynosi
Jakie są zawody? Alfabetyczna lista zawodów w Polsce
Jaki zawód wybrać, aby rozwinąć swoją karierę? Test na zawód
Urlop macierzyński – obowiązujące przepisy
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?
CV Europass – co to jest? Jak je wypełnić? Podpowiadamy
Poziomy znajomości języka w CV – sprawdź, jak je wpisać
CV pracownik biurowy / list motywacyjny pracownik biurowy – jak napisać?